Transmetuar më 26-07-2021, 11:15

Kur bëhet fjalë për "njerëzit e këqij" të futbollit, është e vështirë të mos përmendësh emrin e Roy Keane. Irlandezi, legjenda e Manchester United, është famëkeq për sjelljet e dhunshme në disa raste.

Mjafton të themi se karriera e babait të Haaland, Alf Inge, përfundoi pasi mesfushori i “Djajve të Kuq” e goditi (qëllimisht) me gju në një derbi të Manchesterit. Pra, më mirë të mos e mërzisni Roy-in e mirë.

Tani për tani, një nga mënyrat më të mira për ta zemëruar atë është t’i kërkosh një foto, por kur numri 16 ishte në fushë, ai nuk mund të qëndronte pa u dukur në veçanti. Mosrespektimi, veçanërisht nëse vinte nga lojtarë shumë të rinj, e nxirrte nga binarët.

Dhe në këtë drejtim, vjen një anekdotë shumë interesante. Flet njëri që Keane e njeh mjaft mirë, domethënë Rio Ferdinand. Duke folur në VIBE të tij me PEST podcast, ish-mbrojtësi i Manchester United dhe Anglisë kujtoi një ndeshje stërvitore, që përmbledh në mënyrë të përsosur mënyrën e të menduarit të Irlandezit.

"Ai e goditi Chris Eagles një herë në fytyrë. Chris ishte ende fëmijë, por kjo nuk e pengoi fare Keane t’i jepte një shuplakë të fortë. Roy kthehej nga dëmtimi, nuk kishte luajtur, kështu që po zhvillonte një test kontrolli me rezervat.

Kishte shumë të rinj në fushë dhe lojtarë si Eagles apo Lee Martin vraponin fort, duke u përpjekur t’i afroheshin dhe ta markonin. Në fund të fundit, nuk ndodh çdo ditë që të përballeni me një nga mesfushorët më të vështirë në botë.

Por, sa keq që Keane nuk i pëlqen të durojë fëmijë të parespektueshëm. Chris i ndërhyri disa herë dhe Roy i tha: Më dëgjo, merre më ngadalë! Eagles thjesht donte t’i bënte përshtypje të mirë trajnerit dhe kur erdhi topi, e goditi përsëri dhe hodhi fanellën e tij.

(Photo by Stu Forster/Getty Images)

Roy iu kthye dhe e goditi, një grusht i shpejtë në nofull. Isha atje për të ndërhyrë dhe thashë: Roy, cili është problemi yt? Pastaj, kur u kthyem e pieta: Pse e bëre, ai është thjesht fëmijë… I kërkova të mos e bënte kurrë më.

Ishte e komplikuar të imagjinohet që Keane po e dëgjonte atë këshillë. Por, sigurisht, Eagles nuk bëri karrierë me Manchester United, duke luajtur vetëm 17 ndeshje me klubin. Sidoqoftë, mjaftuan sa për ta zemëruar irlandezin, i cili i dha një grusht në fytyrë.