Transmetuar më 27-09-2021, 18:19

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 4064 testime, 295 raste të reja, 13 humbje jete dhe 1075 të shëruar në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 4064 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 295 qytetarë, në këto bashki:

162 qytetarë në Tiranë, 19 në Durrës, 12 në Vlorë, 10 Sarandë, 8 në Lushnje, Berat, 7 në Lezhë, Dibër, Divjak, 6 në Mat, 5 në Krujë, Gramsh, 4 në Kamëz, Gjirokastër, Korçë, Peqin, 3 në Mirditë, Mallakakstër, 2 në Kukës, Kurbinë, Fier, Delvinë, Kolonjë, Kuçovë, Poliçan, 1 në Kavajë, Tepelenë, Librazhd.

Janë 10,841 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 189 pacientë, nga të cilët 29 janë në gjendje më të rënduar.

Në 24 orët e fundit kanë vdekur pas infektimit me COVID19 trembëdhjetë qytetarë: 4 qytetarë nga Durrësi të moshave 33-73 vjeç, 8 qytetarë nga Tirana të moshave 66-73 vjeç, 1 qytetar nga Rrogozhina 61 vjeç.

Janë shëruar 1075 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 154,694 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 295

Të shëruar në 24 orë 1075

Të shtruar në spitale 189

Humbje jete në 24 orë 13

Testime ditore 4064

Testime totale 1,189,319

Raste pozitive 168,188

Raste të shëruara 154,694

Raste Aktive 10,841

Humbje jete 2,653

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,856

Fier 1048

Durrës 999

Shkodër 953

Vlorë 599

Elbasan 558

Lezhë 442

Berat 419

Korçë 289

Kukës 254

Dibër 223

Gjirokastër 201