Transmetuar më 15-10-2021, 16:32

Në ekipin kombëtar, Marash Kumbulla është titullar i palëvizshëm, te Roma figuron si qendrori i katërt pas Mancini, Smalling dhe Ibanez. Ka nga ata që gradohen në kombëtaren e tyre falë ecurisë së virtytshme me klubin e tyre, por ka dhe të tjerë, si Marash, i cili i kthehet punës së përditshme në një dritë tjetër falë vitrinës së ekipit kombëtar.

Me Smalling të dëmtuar, shqiptari shpreson të hyjë në hierarkitë e trajnerit Jose Mourinho. Qëllimi është të luani kartat e tij edhe kur mbrojtja verdhekuqe është e kompletuar. Me siguri ai do të ketë mundësinë të fillojë në Konferencën e Ligës, qysh kundër Bodo Glimt në Norvegji, por kjo nuk është e mjaftueshme.

Dhe sigurisht që nuk do të jetë e mjaftueshme për Romën, e cila ka investuar rreth 16 milionë euro për djalin e ri, një nga talentet më të spikatur të Serie A. Edy Reja, trajneri i Shqipërisë, e konsideron Kumbullën si shtyllë të mbrojtjes kuqezi, pavarësisht moshës 21-vjeçare:

Edy Reja flet para ndeshjes me San Marinon, paralajmëron ndryshime në  formacion - GazetaBlic

“Ai markoi totalisht sulmuesin më të fortë në botë, me një pjekuri mbresëlënëse. Lewandowski vuajti kundër tij në ndeshjen e fundit. Kumbulla përballet më së miri me sulmuesit fizikë dhe të strukturuar, nuk ka frikë nga konfrontimi. Ai luan në mbrojtjen me tre lojtarë me mua, sikurse bënte me trajner Fonseca. Në ekipin kombëtar ai shpesh vepron si qendra e mbrojtjes. Po piqet dhe rritet dukshëm.

Nga ajo që shoh, mendoj se lehtësisht mund të përshtatet në mbrojtjen me 4 lojtarë, sepse mund të bëjë gjithçka mirë. Ai pati probleme me Covid, pastaj një dëmtim, por me ne luajti dy ndeshje, njërën më mirë se tjetrën”.

Nuk ka mbaruar dhe Kumbulla mezi pret të kthehet në fushë, për të nisur sulmin e fundit drejt “Katar 2022”, edhe pse humbja e fundit me Poloninë i ka zbehur jo pak shpresat kuqezi. Megjithatë, për një muaj, me kokë dhe shpirt do të jetë te Roma, i fokusuar te 7 ndeshjet e ardhshme, të cilat mund t’i japin atij shpresë për një aktivizim më të qëndrueshëm.

Ai me siguri nuk do t’i kërkojë më shumë hapësirë ​“​Special One”, por do të përpiqet ta fitojë këtë në fushë, duke u stërvitur edhe pas skuadrës.