Transmetuar më 16-10-2021, 15:36

Stolat e parë në La Liga (Barça dhe Getafe kryesisht) dhe ligat kryesore europiane kanë filluar të tronditen. Të tjerë kanë nisur “nxemjen”, në pritje të një telefonate për t’u angazhuar. Po flasim për emra të mëdhenj, që janë të lirë dhe mund të kontraktohen pa negociuar me palë të treta. Pra, pa dëmshpërblim. Nga Zidane te Conte, ja disa prej më prestigjiozëve:

Zinedine Zidane. No necesita presentación. La renovación de Deschamps con la selección francesa le ha dejado por el momento sin sueño.

Zinedine Zidane

Rinovimi i Deschamps me kombëtaren franceze e ka lënë atë pa gjumë për momentin.

Antonio Conte. El último técnico campeón de la Serie A está libre. Asegura victorias pero su caracter no es fácil.

Antonio Conte

Trajneri i fundit kampion i Serie A është i lirë. Ai siguron fitore, por karakterin nuk e ka të lehtë.

Andrea Pirlo. Su nefasta temporada en la Juve, la primera como entrenador de élite, no evitará que su nombre siga saliendo en las quinielas de los equipos grandes.

Andrea Pirlo

Sezoni jo fort pozitiv te Juve, i pari i tij si trajner elitar, nuk do ta pengojë emrin e tij të vazhdojë të shfaqet si kandidat për stolat e ekipeve të mëdhenj.

Genaro Gattuso. Renunció este verano a la Fiorentina con todo cerrado y fue descartado por el Tottenham por algún episodio del pasado que no gustaba a la afición 'spur'.

Genaro Gattuso

Ai dha dorëheqjen këtë verë nga Fiorentina, pa debutuar dot me vjollcët. Po kështu, u refuzua nga Tottenham për shkak të një episodi në të kaluarën, që tifozët e “Spurs” e nxorën nga arkivat dhe e kundërshtuan si zgjedhje.

Ernesto Valverde. Desaparecido de los banquillos tras su tortuosa destitución del Barça, en enero de 2020.

Ernesto Valverde

U zhduk nga pankinat qysh pas shkarkimit të tij torturues nga Barça, në janar 2020.

Frank Lampard. Su mal media campaña en un Chelsea que acabó ganando la Champions con Tuchel dejó tocada la reputación de la leyenda blue, que previamente entrenó al Derby County.

Frank Lampard

Gjysmë sezoni i tij i keq te Chelsea, që përfundoi duke fituar Ligën e Kampionëve me Tuchel në drejtim. Kjo eksperiencë e uli disi reputacionin e legjendës blu, që më parë ishte trajner i Derby County.

Paulo Fonseca. A sus 48 años, el portugués ya ha entrenado a Oporto, Shakhtar y Roma

Paulo Fonseca

Në moshën 48 vjeç, portugezi tashmë ka stërvitur Porton, Shakhtarin dhe Romën.

Frank de Boer. Salió de la selección de Países Bajos tras una decepcionante Eurocopa. Le avala su carrera de futbolista y las etapas en banquillos como Ajax, Inter de Milan, Crystal Palace y Atlanta United.

Frank de Boer

Ai u largua nga kombëtarja e Holandës pas një Kampionati Evropian zhgënjyes. Më herët ka provuar stolat e Ajax, Inter, Crystal Palace dhe Atlanta United.

Rudi García. Un histórico y veterano de la Ligue 1, Marsella y Lyon entre otros, que también pasó por Italia (Roma).

Rudi Garcia

Një veteran i Ligue 1, trajner i Marseille dhe Lyon ndër të tjera, i cili gjithashtu kaloi nëpër Itali, duke drejtuar Romën.

Lucien Favre. El suizo, que salió el pasado diciembre del Borussia Dortmund, y con experiencia en Alemania y Francia, espera su oportunidad.

Lucien Favre

Zvicerani, i cili u largua nga Borussia Dortmund dhjetorin e kaluar, me përvoja në Gjermani dhe Francë, pret mundësinë e tij.

Quique Setién. Una temporada lleva ya el cántabro sin entrenar, tras su difícil etapa en el Barça en la 2019-2020.

Quique Setién

Kantabriani ka qenë larg stërvitjes prej një sezoni, pas fazës së tij të vështirë me Barçën, në sezonin 2019-2020.

André Villas-Boas. Destituido del Marsella la temporada pasada, el portugués se dedica a los rallyes a la espera de una lllamada que le devuelva al fútbol.

André Villas-Boas

I shkarkuar nga Marseille sezonin e kaluar, portugezi i është përkushtuar pushimit, duke pritur një thirrje që do ta kthejë në futboll.

Andriy Shevchenko. Cinco años al frente de la selección de su país, hasta su salida tras la pasada Eurocopa, la leyenda ucraniana espera turno para sumarse a los banquillos de clubes europeos.

Andriy Shevchenko

Pesë vite në krye të kombëtares ukrainase, deri në dorëheqjen pas Kampionatit të fundit Evropian, legjenda kuqezi pret radhën për t’u bashkuar me pankinat evropiane të klubeve.