Transmetuar më 09-08-2022, 10:35

Reperi dhe muzikanti Drake është dashamirës i makinave. Nuk është hera e parë që ai investon në bizhuteri automobilistike. Tashmë, vitin e kaluar Rolls-Royce Cullinan i tij u bë i njohur, i personalizuar dhe me një numër të madh modifikimesh nga Chrome Hearts, një markë luksoze e njohur për estetikën e saj gotike.

Makina ishte e mbuluar me kryqe të varura në pasqyra ose të stampuara në lëkurën e zezë brenda. Ndoshta pamja e makinës nuk është për shijen e më tradicionales, por nuk mund të mohohet që Drake përdor automjete shumë të veçanta; aq shumë sa Cullinan u ekspozua në Muzeun e Institutit të Artit Bashkëkohor në Miami.

Ish i dashuri i Rihannës ka fituar titullin e dashnorit të modeleve më të njohura të katër rrotakëve, duke qenë se ka një koleksion mbresëlënës automjetesh. Ndër të tjera, një Ferrari, një Mercedes-Maybach dhe një G650 Landaulet.

Për këtë arsye, ai ka dashur ta shfaqë këtë adhurim të madh në videoklipin e Sticky, kënga më e fundit nga albumi i tij ‘Honestly, Nevermind’. Në të, ai paraqet prototipin luksoz të Mercedes Project Maybach x Virgil Abloh.

Kjo fuoristradë u bë e famshme tashmë para Drake, pasi, siç sugjeron emri i tij, i bën homazh Virgil Abloh, drejtorit krijues të firmës prestigjioze Louis Vuitton dhe themeluesit të ‘Off-White’.

Dizajneri vdiq më 28 nëntor 2021, në moshën 41-vjeçare, pasi u diagnostikua në vitin 2019 me angiosarkoma, një lloj i rrallë kanceri. Muajt ​​e fundit të jetës së tij, Virgil Abloh kishte bashkëpunuar me Mercedes në këtë projekt, i konsideruar si një nga prototipet më spektakolare në historinë e markës.

Mercedes-Maybach është një model futuristik me përmasa të mëdha për një makinë me vetëm dy vende. Estetikisht, makina kombinon dizajnin e vjetër me elementët e modernes, me një brendshme retro-futuriste.

Pas prezantimit të tij për publikun, SUV u ekspozua në Muzeun Rubell në Miami. Ndërkohë, Drake ishte dukshëm i emocionuar për të filmuar me makinën, duke postuar një foto misterioze të mbuluar në Instagramin e tij.