Transmetuar më 07-01-2024, 18:53

Një burrë më në fund arriti të fitonte lotarinë pasi luajti të njëjtat numra për 40 vite me radhë. Shumica prej nesh kanë arritur të luajnë dhe të provojnë fatin ndonjëherë, por Fredric Norian nuk hoqi dorë kurrë nga ëndrra e tij dhe ka qenë një lojtar i zjarrtë i lotarisë për më shumë se katër dekada.

Burri më në fund fitoi xhekpotin këtë muaj, pavarësisht se gjasat ishin një në shtatë milionë, sipas Mass Lottery. Burri i Massachusetts zgjodhi të merrte pagesën prej 1,228,365 dollarësh të plotë të mërkurën (3 janar), duke e bërë atë të humbte pothuajse 25 për qind të fitimeve të tij pasi ai nuk zgjodhi të merrte pagesa në pjesë më të vogla si pension vjetor.

Megjithatë, është ende një pjesë e madhe parash për t’u marrë në shtëpi. Norian tregoi se si do ta shpenzonim pasurinë e tij të re, me pjesën më të madhe të saj për rinovimin e kuzhinës së tij.

Shumë prej nesh fitojnë lotarinë për fat, megjithatë, ekonomisti Stefan Mandel donte të provonte se ekzistonte një metodë, dhe e bëri këtë duke fituar lotarinë marramendëse 14 herë, duke thënë se sekreti është ‘thjesht matematika e thjeshtë’.

Në një intervistë të shpërndarë në YouTube, Mandel tha:

Teorikisht, kushdo mund të blejë të gjitha kombinimet e mundshme. Çdo djalë apo vajzë e shkollës së mesme mund t’i llogarisë ato kombinime. Askush nuk ka zhvilluar ndonjëherë një sistem logjistik për të paraqitur një sasi kaq të madhe të kombinimeve. Ne ishim të vetmit fitues dhe kaq.

Një çift në pension pohoi gjithashtu se kishte thyer kodin fitues të lotarisë dhe përfundoi duke fituar 26 milionë dollarë, pavarësisht se shanset për të fituar çmimin e parë ishin një në 292 milionë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd