Transmetuar më 02-02-2024, 10:36

Kina ka ekzekutuar një çift që hodhi për vdekje dy fëmijë nga dritarja e një pallati. Zhang Bo, babai i fëmijëve dhe Ye Chengchen, u shpallën fajtorë më parë për vrasjen e vajzës dy vjeçare dhe djalit një vjeçar në vitin 2020.

Zhang kishte filluar një lidhje me Ye dhe më vonë u divorcua nga gruaja e tij dhe filloi të komplotonte për të vrarë fëmijët e tij.

Gjykata e Lartë e Kinës, i kishte quajtur motivet e çifteve “jashtëzakonisht dashakeqe”, duke theksuar “metodat e tyre mizore”.

Çifti u ekzekutua në qytetin jugperëndimor të Chongqing të mërkurën. Nuk është e qartë se si u krye ekzekutimi, megjithëse dënimet me vdekje në Kinë kryhen kryesisht me injeksion vdekjeprurës ose një skuadër pushkatimi.

Zhang kishte filluar një marrëdhënie “të papërshtatshme” me Ye pa e informuar atë për statusin e tij martesor ose prindëror, por Ye vazhdoi me të pasi e dinte të vërtetën, tha gjykata.

Pasi Zhang u divorcua nga gruaja e tij në shkurt 2020, Ye ende i shihte dy fëmijët si “pengesë që ajo të martohej me Zhang dhe barrë për jetën e tyre të ardhshme së bashku”.

Ye e kërcënoi në mënyrë të përsëritur Zhang për të kryer vrasjet, të cilat ata komplotuan t’i organizonin si një rënie aksidentale, dëgjoi gjykata.

Më 2 nëntor 2020, Zhang hodhi fëmijët e tij nga dritarja e banesës së tij nga kati i 15-të.

Lajmi për ekzekutimin e tyre filloi të përhapet shpejt në faqen e mediave sociale kineze Weibo, duke tërhequr qindra miliona shikime.

“Ata e meritojnë plotësisht për krimin e tyre”, tha një koment i Weibo-s i pëlqyer më shumë se 30 mijë herë i lexuar.

Chen Meilin, nëna e dy fëmijëve, tha të enjten në mbrëmje se “një makth që torturoi familjen për më shumë se tre vjet është zhdukur përfundimisht”.

Lajmi erdhi në të njëjtën ditë me një tjetër ekzekutim të profilit të lartë të Wu Xieyu, një student elitar i Universitetit që u shpall fajtor për vrasjen e nënës së tij, duke e goditur në mënyrë të përsëritur me trap në 2015.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd