Transmetuar më 18-02-2024, 11:18

Arrestohet në Tiranë i kërkuari ndërkombëtar për pengmarrje, grabitje, plagosje dhe heqje lirie.

Shërbimet e Sektori i Forcës së Posaçme "Shqiponja", në bashkëpunim me Sektorin për Operacionet Speciale dhe Kërkimin, dhe Sektorin për Hetimin e Krimeve të Rënda ndaj Personit, në vijim të punës për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar, bazuar në inteligjencën informative mbi vendndodhjen e një shtetasi në kërkim, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Weekend".

Gjatë operacionit, shërbimet e Policisë kanë kapur në bulevardin "Zhan D’Ark", dhe kanë arrestuar me qëllim ekstradimin, shtetasin Aneo Buzi, 29 vjeç. Ky shtetas ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata Lokale e Osnabruck, Gjermani, e ka dënuar me 6 vjet e 6 muaj burgim, për veprat penale "Pengmarrja", "Grabitja me armë", "Heqja e paligjshme e lirisë", dhe "Plagosja e rëndë me dashje", parashikuar nga Kodi Penal i Gjermanisë. Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi në Gjermani.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd