Transmetuar më 19-02-2024, 08:32

Kylian Mbappe dhe Real Madridi kanë një marrëveshje të mbyllur dhe të nënshkruar dy javë më parë, me të cilën nga 1 korriku sulmuesi francez do të bëhet pjesë e “Los Blancos”, siç ka mundur të konfirmojë “MARCA”. Në këtë mënyrë, brenda 133 ditëve do të përfundojë transferimi më i bujshëm i futbollit në dekadën e fundit.

Lojtari dhe klubi përmbushin dëshirat e tyre dhe më në fund bashkojnë fatet, duke lënë pas një rrugë që ka përjetuar lloj-lloj peripecish që nga vera 2017. Ditët e fundit një nga klubet më të fuqishme në skenën e futbollit ka eksploruar mundësinë e paraqitjes së një oferte për sulmuesin ende të PSG-së, por rrethi i lojtarit i ka bërë të ditur se Kylian tashmë ka vendosur të luajë për Real Madridin.

Kur futbollisti u takua me presidentin e PSG-së, të martën e kaluar, për ta informuar se më 30 qershor do të largohej, i kërkoi të mos i paraqiste asnjë ofertë të re rinovimi. Arsyeja ishte se ai kishte firmosur tashmë kontratën që do ta lidhte me Real Madridin për pesë sezone.

Ajo bisedë u zhvillua në një atmosferë përzemërsie, sepse që kur ai bëri komunikimin zyrtar në qershor të vitit të kaluar se nuk do të ushtronte sezonin e tretë opsional në kontratën e tij, Nasser Al Khelaifi ishte i vetëdijshëm se mundësitë e tij për ta bindur përsëri ishin reduktuar shumë.

Në atë moment, sheiku i Katarit ishte më i interesuar që ylli i tij të përmbushte angazhimin e rënë dakord në verë për të hequr dorë nga një shumë mjaft e rëndësishme, kësti i tretë i bonusit të besnikërisë, për ta lejuar atë të ribashkohej me ekipin e parë.

Skenari i këtij kapitulli përfundimtar në negociata është ndjekur me përpikëri si nga Real Madridi, i cili donte të shmangte çdo parregullsi minimale që mund t’i jepte PSG-së arsye për të protestuar para UEFA-s dhe FIFA-s, ashtu edhe nga lojtari, i vetëdijshëm se pas asaj që ndodhi në maj 2022, duhej të ‘pajtohej’ me drejtuesit e klubit madrilen dhe mbi të gjitha me tifozët e bardhë.

Në ditët e para të janarit, sapo kontrata e tij hyri në gjashtë muajt e fundit të kohëzgjatjes së saj, Real Madridi kontaktoi përfaqësuesit e Mbappe për të zbuluar nëse plani i rënë dakord në maj të vitit të kaluar ishte ende i vlefshëm dhe nuk kishte ndryshime.

Përgjigja ishte pozitive. Kur 8 muaj më parë ai informoi klubin parizien me letër se po hiqte dorë nga ushtrimi i sezonit të tretë opsional në kontratën e tij, Mbappe kishte marrë tashmë një vendim të prerë: destinacioni i tij do të ishte Real Madridi.

Pas rregullimit të disa koncepteve financiare, sulmuesi francez do të mbërrijë si më i paguari në skuadër, bazuar në statusin e tij jozyrtar si lojtari më i mirë në botë, por me një rrogë jo shumë larg lojtarëve që fitojnë më shumë te “Los Blancos”, të cilët janë Kroos, Modric dhe Alaba.

Burimet pranë negociatave e vendosin atë në një shkallë page midis 15 dhe 20 milionë euro neto në vit, plus bonuse për objektivat gjatë pesë viteve sa do të zgjasë kontrata, duke ndjekur llojin e marrëdhënies kontraktuale që Real Madridi zakonisht iu ofron lojtarëve të vet në “metrat” e fundit, por kjo pikë nuk është konfirmuar nga “MARCA”.

Në marrëveshjen që të dyja palët arritën në vitin 2022 dhe që mbeti pa u zyrtarizuar vetëm në mungesë të firmës së lojtarit, paga e tij ishte mesatarisht 26 milionë euro neto. Gjatë dy sezoneve të fundit te PSG, pas rinovimit të tij, Mbappé ka fituar 32 milionë euro neto në sezon (72 milionë bruto).

Kësaj shume duhet t’i shtohet bonusi i nënshkrimit, që lojtari kërkon për arritjen falas, si kompensim për mospagimin e tarifës së transferimit. Në këtë pikë vlen të kujtojmë se gjatë javës së fundit të gushtit 2021, kur i kishte mbetur edhe një sezon në kontratë, Real Madridi i ofroi PSG-së një ofertë të parë prej 160 milionë euro dhe disa ditë më vonë një ofertë të dytë prej 180 milionë.

Klubi parizien as nuk u përgjigj, çka do të thoshte se të dy subjektet prishën marrëdhëniet. Në marrëveshjen e fortë mes Mbappe dhe Real Madridit në vitin 2022, ato ranë dakord për një bonus transferimi prej 130 milionë euro, e cila gjithashtu është ulur pak. Pra, për të gjitha arsyet, dhe pasi shuma e këtij bonusi të transferimit të jetë proporcionale, bonusi i yllit francez nuk do të arrinte 50 milionë neto.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd