Transmetuar më 21-02-2024, 12:46

Te Juventusi është koha për kritika, pas ndeshjeve të fundit shumë zhgënjyese. Për ta shkundur mjedisin, Massimiliano Allegri e mbajti ekipin në kontakt dhe e ngriti pak zërin. Ai përsëriti disa koncepte vendimtare për të dalë nga ky moment i ndërlikuar.

Në një fjalim të gjatë për lojtarët, trajneri i Juventusit nga njëra anë fshiu ambiciet e titullit dhe nga ana tjetër u kujtoi të gjithëve nevojën për të arritur në zonën e Champions League për sezonin e ardhshëm:

"Titulli ishte një ëndërr e bukur, por tani nuk ka më keqardhje. Te Juventusi askush nuk duhet të jetë i kënaqur, por në të njëjtën mënyrë askush nuk duhet të kënaqet me atë që duket ose mund të duket e qartë: vendi i dytë. Një objektiv që nuk mund të merret si i mirëqenë, prandaj ai duhet mbrojtur dhe nderuar siç bën me një sukses".

Një fjalim që kishte jehonë në dhomat e zhveshjes së Juventusit në mënyrë të qetë, por të vendosur dhe vendimtare. Pra, Allegri nuk ka bërtitur apo grushtuar tryezën. Një mesazh vigjilence për ekipin dhe kujtesë për të gjithë, përfshirë stafin dhe senatorët, që të përqendrohen, të punojnë e të jenë të përgjegjshëm.

Tema shumë të dashura për trajnerin e Juventusit, i cili që nga fillimi i sezonit ka vazhduar të nënvizojë diferencën nga vendi i pestë në betejën për zonën e Champions League. Allegri shpreson ta rikthejë "Zonjën e Vjetër" menjëherë në rrugën e duhur, pas këtij takimi kokë më kokë me lojtarët.

Kthesa duhet të nisë nga ndeshja ndaj Frosinones, ku bardhezinjtë nuk lejohen të gabojnë. Pjesërisht për të mos i dhënë Milanit një tjetër shans për t’i parakaluar në renditje, pjesërisht për t’u kthyer në rrugët e fitoreve dhe për të kthyer kursin, duke dhënë një sinjal të fortë e të qartë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd