Transmetuar më 22-02-2024, 09:05

Ndeshja e parë rezultoi e mirë për Francesco Calzona, i cili 48 orë pas emërimit si trajner i ri i Napolit, arriti një barazim të shkëlqyer ndaj Barcelonës në 1/8 finale të Ligës së Kampionëve.

Axurrët vuajtën, është e vërtetë, sidomos në pjesën e parë, por më pas mundën të reagonin. Madje gjetën golin e barazimit, duke e lënë krejtësisht të hapur kualifikimin në ndeshjen e kthimit.

Për më tepër, Calzona tregoi menjëherë se ka guxim me disa zgjedhje të destinuara për të shkaktuar diskutime, si zëvendësimi i Kvaratskhelia 20 minuta nga fundi i ndeshjes, kur rezultati ishte 1-0 për Barçën.

Calzona, i intervistuar nga “Amazon Prime”, tha se ishte i kënaqur me qëndrimin e treguar nga Napoli i tij, veçanërisht në pjesën e dytë:  “Kemi shumë për të punuar, por i kam komplimentuar djemtë, sepse kanë gjetur sërish dëshirën për të luftuar.

Patëm një përmbyllje të shkëlqyeshme të ndeshjes. Në nivel taktik duhet të bëjmë hapa përpara. Hodhëm në fushë lojtarë që nuk ishin në më të mirën e tyre, pas Kupës së Afrikës. Pres më shumë prej tyre, veçanërisht në fazën e mbrojtjes.

Ne vuajtëm shumë me Barcelonën, ​​ndaj së cilës rrezikon ta paguash shtrenjtë. Megjithatë, në fund sigurisht që besuam se mund ta fitonim ndeshjen dhe ky është një sinjal i rëndësishëm.

Më pëlqeu shpirti, pashë lojtarë që dhanë shpirtin dhe që nuk ishin gati ta humbnin ndeshjen. Skuadra ishte e çrregullt në fushë, edhe pse është e kuptueshme kjo, duke pasur parasysh pak kohë që kishim për t’u përgatitur për ndeshjen.

Zëvendësimet i vendosën gjërat në rregull paksa, jam shumë i kënaqur me këdo që mori përsipër gjatë lojës. Gjysmën e pjesës së parë vuajtëm shumë, por më pas reaguam, megjithëse siç thashë me pak çrregullim. Kjo cilësi është thelbësore për një ekip, më jep kënaqësi".

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd