Transmetuar më 29-09-2017, 21:07

Një ushtar rus ka hapur zjarr ndaj trupave të tjerë gjatë praktikës duke vrarë tre persona. Ministria e Mbrojtjes tha se incidenti mund të jetë rezultat i ushtarakëve që vuajnë një probleme nervore. Ngjarja e rëndë ndodhi në Lindjen e Largët të Rusisë.

Autoritetet lokale raportuan një situatë emergjente në një nga njësitë ushtarake në qytetin e Belogorsk, Rajoni Amur, të premten.

Incidenti ndodhi gjatë një praktike të planifikuar natën.

“Një oficer dhe dy trupa u qëlluan për vdekje, ndërsa dy ushtarë të tjerë u dërguan në një institucion mjekësor ku ata morën të gjitha trajtimet e nevojshme”, tha Ministria e Mbrojtjes.

Qitësi, identiteti i së cilit nuk dihet ende, iku nga vendi i ngjarjes dhe aktualisht është i lirë.

Ai ka marrë me vete një mitraloz dhe disa fishekë municionesh.

Ministria e Mbrojtjes tha se “po shqyrton të gjitha shkaqet e mundshme për incidentin, duke përfshirë edhe një shkatërrim nervor të ushtarakut”.

Siguria në shkolla, spitale, ndërtesa administrative dhe objekte të tjera kyçe në zonë është rritur.

Autoritetet u kanë kërkuar banorëve vendas të qëndrojnë vigjilentë dhe të lajmërojnë policinë nëse ata “ndeshen me një person të dyshimtë të armatosur në uniformë ushtarake”.