Transmetuar më 05-11-2017, 21:07

Masakër me të paktën 27 të vrarë, mes tyre dhe një fëmijë 2-vjeçar, gjatë meshës në një kishë baptiste në Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Korrespondenti i NOA.al në Teksas raporton se sulmi ndodhi në “First Baptist Church of Sutherland Springs” në Teksas.

Special agents from ATF’s Houston Field Division, San Antonio Field Office are responding to the scene of the shooting. The FBI is currently on site

Një person i armatosur hyri të dielën paradite në 11.30 (ora amerikane) në brendësi të kishës teksane, në momentet kur atje po zhvillohej një meshë e së dielës dhe ishte e mbushur plot me banorë të zonës.

At least 27 people have been shot inside a Texas church after a gunman opened fire during the Sunday morning service at the First Baptist Church of Sutherland Springs (pictured)

Mes qytetarëve në kishë gjendeshin dhe shumë gra e fëmijë dhe të moshuar.

Agresori ishte i veshur me rroba ushtarake dhe hapi zjarr duke përgjakur kishën në meshë e sipër.

The shooting happened at the First Baptist Church of Sutherland Springs, where around 50 people usually attend service, according to local reports

Shefi policor lokal Alber Gamez Jr konfirmoi vdekjen e 27 personave.

Ai shtoi se edhe 24 të tjerë kanë mbetur të plagosur në shkallë të ndryshme.

Në vijim, autori besohet se hapi zjarr edhe ndaj vetes duke mbetur i vrarë.

Autoritetet thanë se po hetojnë edhe dyshimin që agresori të jetë vrarë nga plumbat e policisë.

Sutherland Springs është një komunitet me 400 banorë, rreth 42 kilometra në jug të San Antonio në Teksas të SHBA-ve. /noa.al/

LIVE: 

 Sheriff Joe Tackitt confirmed that there are 'multiple casualties and fatalities'. Pictured is the church where the incident took place Sunday morning

Witnesses said a man 'in full gear' walked inside the church and opened fire just before 11.30am

Police (pictured) could not give an exact number of victims shot in the attack, but witnesses said as many as 20 shots were fired

The shooting took place at the churchl, which is located about 30 miles from San Antonio. Sutherland Springs is a community of about 400 people