Meta uron Thaçin për 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës: Urimet më të ngrohta vëllazërore
Transmetuar më 17-02-2018, 09:02

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta ka uruar homologun e tij të Kosovës Hashim Thaçi për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Në mesazh, kreu i shtetit shqiptar shpreh mbështetjen e tij por edhe të të gjitha institucioneve shqiptarë në hapat e guximshme të këtij shteti që fuqizojnë institucionet. Meta thotë se ndihet krenar për përparimin e jashtëzakonshëm të Kosovës në këto 10 vjet.

“Me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, kam privilegjin dhe kënaqësinë e veçantë t’ju përcjell në emrin tim dhe të gjithë qytetarëve të Republikës së Shqipërisë, urimet më të ngrohta e vëllazërore.

Në këtë dekadë të parë si shtet i pavarur dhe sovran, ndajmë me ju krenarinë e përparimit të jashtëzakonshëm që Kosova ka bërë në të gjithë elementët shtetndërtues dhe të përfaqësimit të saj dinjitoz në botë”, shprehet Meta.

Më tej në mesazhin e tij të urimit Meta shprehet i entuziazmuar që marrëdhëniet tona vëllazërore dhe ndërshtetërore janë në nivelet më të larta të bashkëpunimit, dhe sipas tij janë konsoliduar në shtratin e integrimeve europiane dhe euro-atlantike, përkrah partnerëve tanë strategjikë.

“Kam bindjen e thellë se, vetëdija, pjekuria dhe përgjegjshmëria e lartë shtetërore që karakterizon institucionet dhe popullin e Kosovës do të mundësojnë një zhvillim edhe më të shpejtë e të shumëdëshiruar.

Ju siguroj se, unë si President i Republikës, por edhe të gjitha institucionet e Shqipërisë do të jemi gjithmonë mbështetës e përkrah në ndërmarrjet tuaja të guximshme që fuqizojnë institucionet, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Kosovë, që konsolidojnë harmoninë e bashkëjetesës gjithëpërfshirëse dhe që thellojnë bashkëpunimin ndërkombëtar të Kosovës me miqtë dhe organizatat shumëpalëshe.

Së bashku me urimet më të mira e vëllazërore, për konsolidimin, zhvillimin dhe përparimin e mëtejshëm të Kosovës, ju lutem pranoni, Zoti President, shprehjen e konsideratës sime më të lartë”, përfundon mesazhin Meta. /b.l/noa.al/

Loading...
Loading...