Meta uron Kurban Bajramin: Vëmendje, sidomos për ata të cilët kanë më shumë nevojë
Transmetuar më 21-08-2018, 12:58

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot paradite një vizitë në selinë e Bashkësisë Myslimane Shqiptare me rastin e festës së Kurban Bajramit, ku u prit nga kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Haxhi Skënder Bruçaj.

Meta përcolli urimet më të mira e të përzemërta për të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë, kudo ku ata ndodhen, duke shprehur njëkohësisht besimin që ditë të tilla të sjellin më shumë mirësi, mirëkuptim, harmoni e dashuri në familjet shqiptare, si dhe të forcojnë modelin e bashkëjetesës dhe tolerancës mes bashkësive fetare në vendin tonë.

Presidenti tha për mediat se, mesazhi që sjell kjo ditë mjaft e rëndësishme e besimit islam, jo vetëm për besimtarët, por për të gjithë qytetarët tanë, është mesazhi i solidaritetit, i bashkëpunimit, i vëmendjes sidomos për ata të cilët kanë më shumë nevojë për t’u përfshirë, për t’u përkrahur, për t’u ndihmuar.

“Sot është një ditë, e cila gjithashtu dëshmon për bashkëjetesën tonë të shkëlqyer ndërfetare, që ka në themelet e saj vlerat më të mira njerëzore dhe hyjnore”, tha Presidenti në fjalën e tij. /a.y/noa.al

Loading...