Santorini turistik, këto janë tetë sekretet të cilat nuk i keni ditur
Transmetuar më 21-08-2018, 15:36

Nëse ju e keni pasur privilegjin për ta vizituar një nga ishujt më romantikë në botë, tashmë është koha e duhur për ta vizituar atë. Santorini, ndodhet në jug të detit Egje, rreth 200 kilometra në juglindje të Greqisë kontinentale. Santorini është një arkipelag i vogël rrethor ishujsh vullkanikë. I njohur dhe me emrin Thira ose Thera, është ishulli më jugor në vargun e këtij grupi ishujsh. Santorini u formua nga llava e shpërthimit vullkanik në 1660 para Krishtit.

Pjesa qendrore e vullkanit u zhyt në det, duke formuar Santorinin dhe ishujt e vegjël fqinj Thirasia, Palaia dhe Nea Kameni. Ndryshe nga ishujt e tjerë grekë, qytetet dhe fshatrat këtu kanë popullsi të dendur.

Duke zënë vend në lartësinë e shkëmbinjve të lartë dhe i cilësuar si një nga ishujt më magjikë të Greqisë, Santorini ofron panorama të mahnitshme me pamje fantastike të plazheve të zeza dhe të kuqe, tokës poshtë si dhe perëndimit mbresëlënës. Është një ishull i jashtëzakonshëm me karakter unik, që ju ofron magjepsje të shumëfishtë dhe përveç veçantisë gjeologjike, ka shumë gjëra të tjera që e bëjnë Santorinin një nga destinacionet e përsosur për pushime.

Në përgjithësi, Santorini është një vend i mirë për të filluar shëtitjet nga një ishull në tjetrin, meqenëse lidhet me shumicën e ishujve të tjerë të arkipelagut. Ja disa sekrete për të njohur një nga ishujt më të preferuar dhe më të fotografuar në botë nga turistët:

Në ishull nuk ndodhen aq shumë çati blu saç mund të shihni

Të njëjtat çati blu mund të shfaqen në të gjithë ishullin e Santorinit, në mënyrë që të mendoni se i gjithë ishulli ka mjaft çati blu. Ju mund të gjeni çatitë më të famshme blu në Oia Toën.

Disa njerëz mendojnë se Atlantis ndodhet rreth Santorinit

Shumë besojnë se mund të gjeni rrënojat mitike të Atlantidës të varrosur nën detin rreth Santorinit – dhe se vendi i nxehtë turistik dikur njihej si vendi më  legjendar për tu eksploruar. Santorini u shkatërrua nga një sërë shpërthimesh mijëra vjet më parë. Atlantida thuhet se u zhyt thellë nën det pasi populli i saj i zemëroi zotat. Pa marrë parasysh se ku qëndron besimi yt, mund të gjesh “parajsën tënde të humbur” në Santorini.

Për të eksploruar të tërë ishullin kërkon shumë kohë

Santorini është plot me shkallë, kështu që vizitorët duan shumë kohë për të eksploruar të tërë ishullin. Një nga mënyrat për të ngjitur ishullin është deveja. Për adhuruesit e sportit, ka fusha tenisi në Kamari dhe Karteradso. Në Perissa, ndodhet një minifushë golfi, një park lojërash uji, karroca për fëmijë dhe fushë patinazhi, volejbolli dhe basketbolli. Plazhet kryesore të Santorinit ofrojnë mundësi për sporte ujore, por përvoja më interesante është zhytja me polumbarë.

Mijëra vjet më parë ka ende efekte të një cunami

Shkencëtarët zbuluan kohët e fundit një shtresë të shtratit të detit 65 metra nën sipërfaqen e ujit që përmban guralecë dhe shkëmbinj me molusqe dhe organizma të tjerë të orientuar në të njëjtin drejtim (duke provuar rrymat e forta të ujit që kalojnë shumë shpejt në një zonë)

I gjithë ishulli është një shkëmb vullkanik

Santorini ekziston për shkak të një ngjarje gjigande të quajtur Eruption Minoan – një nga shpërthimet më të mëdha vullkanike në historinë e Tokës. Santorini dhe ishujt e saj përreth u krijuan pas një numri shpërthimesh që zgjatën disa qindra mijë vjet. Këto pjesë të mbetura të peizazhit vullkanik tani përbëjnë Santorini dhe ishujt e saj përreth. Santorinianët e hershëm u ulën në ‘Shtëpitë e shpellave’

Për të përballuar më mirë motin, Santorinianët do të krijonin shtëpi drejtpërdrejt brenda mureve vullkanike të ishullit. Ju ende mund të qëndroni në disa nga shtëpitë më moderne që merr pamjen e tradicionales, por ato janë shumë më luksoze sesa ishin mijëra vjet më parë.

Mesa duket vera vendase ka një shije të mirë në sajë të peizazhit të ishullit

Peizazhi vullkanik ofron një mjedis interesant për bujqësinë dhe vera e tyre vendase është e njohur në të gjithë botën për shijen e saj unike. Toka në Santorini quhet “aspa” dhe përbëhet nga hiri vullkanik, guri me shtuf, dhe pjesë të vogla të rërës dhe lave të ngurtësuar. Reshjet janë shumë minimale, duke i bërë këto verëra relativisht të vështira për t’u marrë. Përveç shiut, zonat në rritje marrin lagështi nga një fenomen i çuditshëm i quajtur mjegull e detit – një përzierje ajri nga vullkani aktiv dhe zonat përreth.

Një nga karakteristikat është se Santorini ka një pranverë të nxehtë

Santorini cilësohet si ishulli që ka një pranverë të nxehtë, pasi i gjithë ishulli është një shkëmb vullkanik. Turistët i japin notën 10 detit pasi deti këtu merr një ngjyrë të mrekullueshme nga blu e thellë kthehet në ngjyrë kafe të errët. Dhe muajt më të përshtatshëm për të vizituar Santorinin janë muajt Maj dhe Korrik.

Loading...