Italiani besnik i Himarës, prej 18 vitesh pushime në Shqipëri
Transmetuar më 04-08-2018, 16:05

Për 3 muaj vere Luigi zhvendoset nga Italia në bregdetin e Jonit. Të jetuarit në det, me skafin e tij të vogël, herë me miq, e herë të tjera me turistë apo vendas është një zgjedhje e tij prej 18 vjetësh.

“Kisha një restorant në Milano, dhe kuzhinierja që punonte për mua ishte shqiptare. Ajo më ftoi të vija këtu, por bëhet fjalë para 18 vitesh. Herën e parë kur kam ardhur, nuk kishte as autostradë. Nuk kishte asgjë, veç mrekullisë së detit. Vitin e parë erdhëm në Dhërmi, na pëlqeu e tani vijmë çdo vit. Sepse më kujton shumë fëmijërinë ky vend, pasi me origjinë jam nga Kalabria. Dhe Kalabria ishte si Shqipëria në të kaluarën. Ndaj, jam mësuar të jetoj në një vend me probleme. E rëndësishme është që të ketë siguri dhe në Shqipëri ndihem i sigurt për fëmijët e mi dhe familjen”, thotë Luigi Schirripa.

54 vjeçarin e njohin të gjithë si Xheri. Gjatë udhëtimit tonë me të, përshëndetjet ishin të shumta. Pushimet së bashku me familjen në Shqipëri, përveç çlodhjes e kënaqësisë, u kanë mësuar gjuhën.

“Më pëlqen shumë plazhi, e kam shumë shok shqiptarë. Kur jemi këtu ne flasim shqip dhe kur ju them që jam italiane.. ata “jo, ti nuk je italiane. Pse flet shqip”, thotë Alexandra.

“Eshte e veshtirë për mua të flas shqip, sepse shumë miq flasin italisht”, thotë Luigi për Top Channel.

Ai vijon: Tani do ju çoj në një vend që e kam zbuluar unë, e që e njohin pak persona…emrin ja kam vendosur nga fantaziaa!.

Edhe pse Luigi është Italian, ai së bashku me familjen e tij prej 18 vitesh pushon në jugun e Shqipërisë. Ai i di më mirë se sa vetë ne shqiptarët, të fshehtat e jugut.

“Është kjo pishina sekrete. Kur vijnë miqtë e mi, i sjell të gjithë këtu sepse është shumë bukur. Shikoni, një ngjyrë natyrale, blu naturale. Është shumë bukur, si një pishinë dhe uji është shumë i ftohtë”, thotë ai. 

Loading...