Transmetuar më 21-09-2018, 20:48

Studimet për hapësirën nuk mbarojnë asnjëherë, dhe shkencëtarët vijnë herë pas here me lajme të reja.

Së fundmi, astronomët kanë zbuluar një ekzoplanet që të kujton planetin Vulcan nga "Star Trek".

Sipas të dhënave, ky planet i ri është 16 vite dritë nga Toka.

Zbulimi, i detajuar në një studim të botuar këtë javë në  Monthly Notice of the Royal Astronomical Society, është bëra nga  Survey Dharma Planet dhe Teleskopi i Fondacionit Dharma Endowment.

Teleskopi në majë të malit Lemmon në Arizonën jugore.

"Planeti është afërsisht dyfishi i madhësisë së Tokës dhe orbiton yllin e saj me një periudhë 42-ditësh vetëm brenda zonës optimale të banueshme të yllit,"- tha astronomi Jian Ge, i cili udhëhoqi studimin. /k.k/noa.al/