Transmetuar më 09-11-2018, 16:44

Nëse vuani nga simptoma të tilla si, lodhje, dhimbje koke të vazhdueshme ose migrenë, ka arsye të caktuara pse truri juaj nuk mund të marrë gjak mjaftueshëm, nga stresi dhe presioni i lartë i gjakut deri në mpiksjen e gjakut. Ka disa mënyra për ta lehtësuar dhimbjen dhe stresin dhe këto janë:

1-Aktiviteti fizik: Në përgjithësi, të gjitha aktivitetet aerobike kanë efekte pozitive në rrjedhën e gjakut në tru, kështu që ju mund të zgjidhni të bëni diçka si noti, xhiro më biçikletë, valle ose të bëni yoga në ajër të pastër. Të gjitha këto do të jenë të dobishme për shëndetin tuaj.

2-Meditimi: Sipas disa studimeve, meditimi në të vërtetë mund të ofrojë shumë përfitime për trurin. Për shembull, nëse praktikoni një meditim për 12 minuta në ditë, ndoshta do të vëreni se mendja juaj nuk do të jetë më e qartë, kujtesa juaj do të përmirësohet dhe gjendja mendore do të bëhet më e qëndrueshme.

3-Mos u frikësoni nga uji i ftohtë: Përveç se mund të lani duart dhe këmbët me ujë të ftohtë, çdo ditë mund të filloni gjithashtu të bëni dush të ftohtë. Pa dyshim, në fillim mund të jetë pak e padurueshme, por për efektet që do t’ju japin me siguri ia vlejnë.

4-Përdorimi i çamçakëzit: Rezulton se çamçakëzi mund të rrisë rrjedhën e gjakut në trurin tuaj me 25% -40% dhe të përmirësojë performancën tuaj njohëse dhe funksionin e trurit duke rritur furnizimin e tij me oksigjen. Lëvizja e përtypjes stimulon nervat dhe zonat në tru që shoqërohen me zgjimin, kështu që mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të zgjuar gjatë ditës./b.l/noa.al/