Kosova me Ushtri, urimi special i Edi Ramës
Transmetuar më 14-12-2018, 11:40

Kryeministri Edi Rama, përshëndet miratimin në Kuvend të ligjit për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

Gjithçka e ka bërë në mënyrë të veçantë, me anë të një fotografie të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Rama shkruan, “Urime, Urime, Urime”, shoqëruar me flamurin e Kosovës, atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Europian.

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri, e cila do të garantojë sovranitetin dhe integritetin e vendit, u miratua me 106 vota pro.

Ushtria e Kosovës pritet të ketë buxhet vjetor prej 98 milionë eurosh, 5 mijë ushtarë si dhe 3 mijë rezervistë. /a.y/noa.al

Historike! Kuvendi voton ligjin, Kosova bëhet me Ushtri

Loading...
Loading...