Loading...
Zbulohet si nisi zjarri që shkrumboi katedralen “Notre-Dame”
Transmetuar më 19-04-2019, 03:08

Një zyrtar i policisë gjyqësore franceze tha se hetuesit ende nuk kanë dritën e gjelbër për të punuar në katedrale dhe për të kërkuar në rrënojat, për arsye sigurie.

Ai tha se monumenti është ende duke u mbajtur  me dërrasa druri për të mbështetur disa pjesë të brishta të mureve.

Hetuesit mendojnë se një qark i shkurtër elektrik ishte shkaku më i mundshëm i zjarrit të Katedrales së Notre Dame, tha një zyrtar i policisë.

Presidenti Emmanuel Macron mbajti një ceremoni në pallatin Elysee për të falënderuar qindra zjarrfikës që luftuan për zjarrin në Notre Dame për nëntë orë, duke parandaluar shkatërrimin e strukturës dhe shpëtimin e shumë prej relikeve të rëndësishme që mbaheshin brenda.

Macron tha se zjarrfikësit do të marrin medalje për guximin dhe përkushtimin e tyre.

Loading...
Loading...