Truri riaktivizohet katër orë pas vdekjes, shkencëtarët: Eksperimenti ia doli
Transmetuar më 19-04-2019, 10:59

Nuk kishte shenja jete prej katër orësh, por shkencëtarët arritën që të aktivizojnë qelizat e trurit të një derri të ngordhur.

Një zbulim i bujshëm gjatë një eksperimenti të shkencëtarëve amerikanë Victor Frankenstein dhe Mary Shelley, lidhur me mundësinë e funksionimit të trurit edhe pas vdekjes.

Rezultatet e studimit të Yale University, u publikuan në revistën shkencore ‘Nature’,

Truri i derrit të ngordhur u izolua me një substancë kimike, ku u vu re se shumë funksione të tij vijonin edhe për disa minuta pas ngordhjes.

Më tej nëpërmjet stimulimeve prej mjekëve, truri u riaktivizua katër orë pas ngordhjes, shkruan noa.al.

Sipas studiuesve eksperimenti ia arriti qëllimit, ndonëse tashmë synohet që të shtrihet tek truri i njeriut, për të parë se çfarë ndodh pas vdekjes. /a.y/noa.al

Loading...
Loading...