Loading...
10 shenjat që tregojnë se zemra juaj është e lodhur
Transmetuar më 19-04-2019, 14:56

Ndonjëherë nuk është trupi që është i lodhur, por shpirti ynë. Edhe nëse nuk mund ta shohim apo ta prekim atë, shpirti ynë sëmuret dhe ka nevojë për kohë për t’u riparuar. Shpirti është enë e emocioneve tona, e asaj që ndiejmë dhe përjetojmë në jetën tonë dhe kur sëmuremi trajtohet njësoj si trupi ynë. Këtu janë 10 shenjat që tregojnë se shpirti ynë është i lodhur:

1.Nuk doni të bëni asgjë

Ju keni një dëshirë të vazhdueshme të bini në gjumë dhe kur të zgjoheni, dalja nga shtrati kërkon shumë përpjekje. Gjatë natës, ju keni probleme të pushoni pasi jeni të obsesionuar me ankthe që duken aq reale.

2.Ju keni dhimbje kudo

Ju ndiheni të tensionuar, keni marramendje, dhimbje stomaku, probleme vizioni dhe dhimbje koke pa një arsye logjike të dukshme.

3.Ti nuk e di se si ndihesh

Kur dikush ju pyet se çfarë është e gabuar, nuk keni një përgjigje sepse nuk keni idenë se si ndiheni. Të gjithë ju e dini, megjithatë, është se ka diçka komplekse që po ndodh brenda jush, por ju nuk mund ta përshkruani atë dhe ju nuk dini se si mund të hiqni qafe këtë spirale negative.

4.Ju jeni konfuz

Ju ndiheni të humbur dhe të çorientuar për arsyen e thjeshtë se mendja dhe trupi juaj nuk janë më kohezivë me njëri-tjetrin.

5.Bëhuni më të ndjeshëm

Ju bëheni shumë më emocional, ju mund të filloni të qani për asnjë arsye të dukshme. Ju shpesh keni ndjenjën se zemra juaj është e mbushur me gëzim dhe dashuri dhe, menjëherë pas kësaj, e ndjeni atë të tronditur nga trishtimi dhe i thyer në një mijë copa.

6.Ju jeni të shqetësuar

Ankthi është bërë shoqëruesi juaj i përditshëm, ju doni të bëni ndryshime, por në realitet nuk do ta bëni kurrë sepse lëvizja më e vogël ose ndryshimi në jetën tuaj ndoshta do t’ju çojë në një sulm të vërtetë paniku.

7.Ti ndihesh i vetmuar

Ndjeni një vetmi të thellë, pavarësisht se jeni në shoqëri me të tjerët. Ju bëni vetes shumë pyetje dhe pyesni veten se te kush mund të keni vërtet besim, ju jeni gjithmonë në mbrojtje, gjë që e bën të vështirë për ju që të hapeni me të tjerët.

8.Bëheni negativ

Ju ndjeheni të dominuar nga mendimet negative që ju bëjnë xheloz, të zemëruar dhe të inatosur nga gjithçka që ndodh rreth jush, ndërkohë që normalisht tregoni dhembshuri, kënaqësi dhe mirëdashje me të tjerët.

9.Ti ndihesh i dobët

Përpjekja më e vogël ju bën të ndiheni të lodhur. Kjo mungesë e energjisë që ju vuani nga gjithashtu transformon aktivitete si sporti në një punë të vërtetë për ju.

10.Ke frikë nga e ardhmja

Ju ndiheni kaq të rraskapitur saqë doni vetëm të mbushni çantat tuaja për të filluar jetën tuaj diku tjetër, nuk mund të gjeni ndonjë kënaqësi për ta ndjekur jetën tuaj të tanishme./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...