Loading...
Dhimbje qafe? Eliminojini përmes këtyre hapave të thjeshtë
Transmetuar më 19-04-2019, 16:07

Dhimbja e qafës, është një dhimbje që ndikon në qafë dhe nganjëherë mund të ndikojë edhe në shpatulla dhe në krahë. Simptomat më të shpeshta janë: këmbët dhe shpimet, ngurtësi në qafë, mpirje, shikim i dëmtuar, dëgjim dhe takikardi.

Sa i përket shkaqeve, ato mund të jenë të shumëfishta; nga një jetë shumë e ulur, në një tension të tepruar emocional ose mund të rrjedhë edhe nga disa probleme në dhëmbë.

Megjithatë, ka disa mjete të natyrshme për të luftuar në mënyrë efektive dhimbjen e qafës: Le të shohim së bashku:

Vajrat esenciale

E gjithë ajo që ju duhet të bëni është kryerja e masazheve lokale duke përdorur një esencë të holluar në një krem ​​me masazh neutral ose me një vaj vegjetal. 3 pika janë të mjaftueshme. Si vajra esenciale sugjerojmë xhenxhefil ose bredhi. E para njihet si një ilaç për lehtësimin e dhimbjeve, ky i fundit është vlerësuar veçanërisht për përfitimet anti-inflamatore dhe analgjezike.

Me akull

Nga të gjitha mjetet juridike natyrore për dhimbjen e qafës së mitrës, kubat e akullit është më e lirë dhe më e shpejtë për tu aplikuar. Ju ofron rezultate pothuajse të menjëhershme. I ftohti zvogëlon inflamacionin dhe dhimbje në të njëjtën kohë. Për të aplikuar akullin vini disa kuba në një qese plastike, vendoseni atë në një leckë kuzhine dhe pastaj e vendosni në qafë për një maksimum prej 15 minutash. Ju mund ta përsëritni trajtimin çdo tre orë. Por mbani mend mos të aplikoni akull direkt në lëkurë.

Ushqimi

Ushqimi është shpesh në qendër të vëmendjes dhe madje edhe kundër çrregullimit në fjalë mund të ndërhysh me ushqim. Ju mund të përdorni çaj bimor. Mos harroni se në bazë duhet të ketë një dietë të ekuilibruar. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të ndjeheni si një nutritionist.

Çaji shafranit

Nuk është një risi që bimët gjejnë përdorim kundër sëmundjeve të ndryshme të trupit dhe për sa i përket qafës nuk ka përjashtime. Mjetet juridike natyrore janë të lehta për t’u përgatitur dhe janë jashtëzakonisht të dobishme. Kjo është një fitokimik dhe punon si një anti-inflamator, duke lehtësuar kështu dhimbjen. Për të bërë këtë ilaç natyral ju duhet një lugë çaji me pluhur shafran i Indisë dhe një gotë qumështi. Shtoni ato dhe përziejini ato, ngrohini së bashku për 5 minuta dhe largojeni nga zjarri. Shto një lugë çaji mjaltë, lëreni të ftohet dhe të pijeni.

Xhenxhefil

Një tjetër anti-inflamator natyror, xhenxhefil është i dobishëm për reduktimin e dhimbjes dhe inflamacionit. Çajini dy feta rrënjë xhenxhefil në dy gota ujë për rreth 10 minuta. Pas zierjes shtoni mjaltë, nëse ju preferoni edhe disa pika limoni. Pini tre gota në ditë për dy ditë. /b.l/noa.al/

Loading...
Loading...