Loading...
Dafina një fabrikë mrekullish, këtu janë të gjitha përfitimet që mund t’ju japë
Transmetuar më 22-04-2019, 18:10

Dafina është një fabrikë e veçantë, e cila mund të ‘shërbejë’ për gjëra të ndryshme: ajo mund të vendoset në kokën e kurorëzuar të të diplomuarve, por gjithashtu mund t’i japë një shije perfekte ushqimit.

Por përveç kësaj, dafina gjithashtu ka virtyte të dobishme, të cilat mund të qetësojnë disa çrregullime të bezdisshme që secili prej nesh mund të vuajë. Në fakt, ajo ka fuqinë për të forcuar sistemin imunitar, për të nxitur djersitjen dhe për të ofruar lehtësim në rast të dhimbjes së nyjeve.

Jo vetëm, sepse ajo garanton zvogëlimin e venave në variçe, pastron zorrën e trashë dhe gjithashtu ndihmon për të qetësuar, ndërsa në të njëjtën kohë stimulon aktivitetin e trurit.

Për ta bërë këtë ju duhet të përgatisni vajin e dafinës në shtëpi, me disa hapa të thjeshtë. Merrni pak gjethe nga bima e dafinës dhe nga këtu ju merrni 250 ml vaj ulliri (për çdo 30 gram). Merrni një kavanoz qelqi, thyeni gjethet brenda dhe pastaj derdhni vajin.

Pastaj mbylleni fortë dhe vendoseni në një vend të freskët, të thatë dhe pak hije për dy javë. Vetëm mos harroni ta shkundni kohë pas kohe. Mbaroi. Kur është gati të përdoret, filtrohet për të hequr papastërtitë. Prandaj mund të përdoret për të masifikuar nyjet e dhimbshme, për të marrë një përfitim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm.

Ose edhe për dhimbje koke, ose stomakun tuaj, e përhapni atë në barkun tuaj. Së fundi përdoret gjithashtu si një ilaç estetik: vendoset në një pambuk dhe masazohet në lëkurë, ndihmon për të larguar aknet dhe papastërtitë e tjera të vogla./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...