Loading...
Thonjë të dëmtuar, këtu janë 5 metoda natyrore për të hequr këtë problem
Transmetuar më 23-04-2019, 08:18

Edhe pse kjo mund të duket një gjë e vogël, thonjtë e dëmtuar, përveç një njolle të bezdisshme dhe një dhimbje jo vetëm, mund të çojë në patologji shumë më serioze. Këtu janë 5 metoda natyrore që na ndihmojnë të heqim qafe këtë problem të bezdisshëm:

Ujë të ngrohtë me kripë- Është një ide e mirw, fusni këmbët tuaja në ujë të ngrohtë me kripë deti dhe antiseptik: kombinimi më i mirë për të qetësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar ënjtjen.

Aloe vera- Zbut thonjtë gjatë natës. Kjo do të zvogëlojë presionin mbi indet përreth.

Garzë sterile- Vendosni një garzë sterile në thua dhe mbajeni tërë natën, pasi ta hiqni veproni me kujdes dhe shumë ngadalë. E rëndësishme është të mos e lëndoni.

Prerja- Thonjtë nuk duhet të jenë të rrumbullakosura, por është e rëndësishme që t’i prisni ato drejt. Bëni një prerje të vogël "V" në mes të majës së thonjve. Do të zvogëlojë presionin në skajet.

Fashë– Provoni të aplikoni një fashë për të parandaluar infektimin e një thoi i cili ka hyrë në mish. Megjithatë, mos e mbani gjatë, pasi mund ta komplikojë situatën./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...