Tregtarët e Korçës në protestë kundër zhvendosjes në merkato: Ulni tarifat
Transmetuar më 23-04-2019, 10:20

Zhvendosja e tregtarëve në markatën e re ka sjellë shumë shqetësime për ta pasi tarifat janë shumë të larta dhe të papërballueshme.

Mëngjesin e të martës më shume se 70 tregtarë janë mbledhur para bashkisë së Korçës nga ku kanë protestuar për rreth 1 orë.

Tregtarët shprehen se nuk mund të përballojnë tarifat, ndërsa deklarojnë se tregtarët ambulantë po u prishin punë.

Ata shprehen se refuzojnë zhvendosjen për shkak të tarifave të larta të qirasë në merkato.

"Protestojmë për 3 arsye. Ne kërkojmë ulje të tarifave, për shkak të konkurrencës së pandershme tek shumica dhe që të mos lejohet më tregtimi tek tregu i vjetër", shprehen tregtarët./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...