Zbulohet koka e një ujku, daton 40 mijë vjet më parë
Transmetuar më 12-06-2019, 17:49

Studiuesit janë gabitur kur ranë në kontakt me një kokë ujku e cila mendohet se daton para 40 mijë vitesh.

Ajo që bie në sy ka të bëjë me faktin se koka e ujkut është në gjenje mjat të mirë.

Ngjarja u regjistrua në Siberinë Lindore, teksa vendasit gjetën kokën e ujkut në brigjet e lumit Tirekhtyakh në Yakutia.

Më pas ata e dërguan në departamentin e studimeve të vaksinimit në Akademinë e Shkencave të Republikës së Sahas.

“Kjo është hera e parë që gjendet koka e një ujku të lashtë, që daton 40 mijë vite më parë, një ujk i rritur”, tha drejtor i departamentit, Albert Protopopov.

Shkencëtarët po ndërtojnë tani një model dixhital të trurit dhe brendisë së kafkës për studime të mëtejshme, tha Protopopov. /k.k/noa.al/

Loading...
loading...
Loading...