Erdhi vera dhe plazhi, disa këshilla si të jeni gati për rrobat e banjës
Transmetuar më 13-06-2019, 12:00

Me mbërritjen e verës, shumë gra nuk ndihen gati për të veshur kostumet e banjës, sepse e shohin veten shumë jashtë forme.

Disa madje shmangin shkuarjen në plazh ose duke veshur bikini shumë të mbyllura për shkak të formës së tyre fizike. Këtu janë disa këshilla të dobishme:

Pini shumë ujë

Një këshillë e përsëritur dhe e hapur që megjithatë gjithmonë funksionon. Pirja e shumë ujit ndihmon në mbrojtjen e mbajtjes së ujit, shkëlqen lëkurën dhe stimulon metabolizmin. Nëse në të vërtetë nuk mund të pini ujë, provoni të përzieni lëng limoni dhe xhenxhefil të integruar brenda shishes së ujit, do të shihni se do ta pini shumë më me dëshirë.

Mendoni pozitivisht

Sipas studimeve, të menduarit negativisht ju bëj ju më të obsesionuar ndaj ushqimeve, pra dëshironi vetëm të hani. Mundohuni të shihni gjithmonë anën pozitive të gjërave dhe mos merrni helmet nga shqetësimet. Të mendosh negativisht nuk është mirë për disponimin tuaj, as për dietën tuaj.

Hani mango

Mango është aleati i përsosur për sezonin veror. Kjo e fundit ndriçon lëkurën, është e pasur me antioksidantë, beta-karoten, vitaminë C. Ndihmon në parandalimin e dëmeve të shkaktuara nga rrezet e diellit dhe rrjedhimisht e bën lëkurën tuaj më të bukur dhe rrezatuese. Me mango ju humbni dhe peshë.

Luaj sport në një mënyrë argëtuese

Zgjidhni një sport që ju pëlqen dhe që jeni të pasionuar. Zgjedhja e asaj që ju pëlqen është mënyra më e mirë për të mos lënë mënjanë aktivitetin fizik pas një jave. Bërja e aktivitetit fizik është e mirë për shpirtin, gjendjen shpirtërore dhe trupin. Sporti na përgatit fizikisht dhe mendërisht për plazhin.

Ulja e konsumit të sasisë së kripës

Kripa është armiku më i keq i mbajtjes së ujit. Ajo është e poshtër sepse ajo është e fshehur në kaq shumë ushqime, veçanërisht në ato të përpunuara. Mundohuni të preferoni ushqime të freskëta në dietën tuaj./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...