Shkatërrohet banda e skifterëve shqiptarë, bënin namin me vjedhje në Mykono
Transmetuar më 20-07-2019, 15:37

Shërbimi Policor grek ka arritur të shkatërrojë një bandë të shqiptarëve që ka kryer një sërë vjedhjesh nëpër shtëpitë e banorëve në Mykono.

Për të identifikuar autorët dhe për të arritur në goditjen e kësaj bande kriminale u organizua një operacion policor i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Qarkut “South Aegean”, në përbërje të të cilit ishin një grup i përbërë nga punonjës të policisë të Drejtorisë së Policisë së Mykonos dhe Prokurorisë së Atikës.

Për rrjedhojë u arrestuan shtatë shtetas shqiptarë të moshës 23 deri në 39 vjeç dhe një tjetër është shpallur në kërkim.

Në veçanti, zyrtarët policorë të task forcës identifikuan ditën e enjte, më 18 korrik 2019 pas inspektimeve të plota të IHG një makinë në të cilën ndodheshin katër prej të akuzuarve, nga ku njeri prej tyre u largua.

Nga kontrolli i policisë i kryer në automjet u gjetën dhe sekuestruan: 8 pasaporta të palëve të treat, shufra metalike, 4 doreza pune, 2,230 euro, 1,500 dollarë, 11,000 paund Liban, 180 rads të Afrikës së Jugut, 3 telefona celularë.

Personat e arrestuar u dërguan në Prokurorinë e Simvoulio Syros, ndërsa hetimi vazhdon me qëllim që të verifikohet përfshirja e tyre edhe në raste të tjera të ngjashme.

Mbi grupin e bandës së shqiptarëve tashmë të arrestuar rëndojnë veprat penale të organizimit të grupit kriminal, vjedhjes, dhunës ndaj nëpunësve civilë, hyrjes ilegale, posedimit dhe trafikimit të narkotikëve.

Loading...
Loading...