Ecuria javore e tregut valutor/ Monedhat e huaja fitojnë pikë ndaj lekut
Transmetuar më 21-07-2019, 19:32

Në tregun e këmbimit valutor vendas, kjo javë regjistroi  luhatje të ndjeshme të monedhave të huaja në raport me lekun.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, leku u zhvlerësua në raport me të gjitha valutat.

Monedha e europiane euro u këmbye me 122.29 lekë ose 0.19 lekë më shumë se ditën e premte, ndërsa dollari amerikan u forcua me 0.07 lekë dhe këmbehet me 108.70 lekë.

Pozitat i kanë forcuar edhe valutat e tjera në këmbim me lekun.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj

Dollar Amerikan USD 108.70 +0.07

Euro EUR 122.29 +0.19

Poundi Britanik GBP 135.99 +0.58

Franga Zvicerane CHF 110.61 +0.44

Jeni Japonez (100) JPY 100.98 +0.17

Dollari Australian AUD 76.68 +0.29

Dollari Kanadez CAD 83.37 +0.17

Korona Suedeze SEK 11.62 +0.01

Korona Norvegjeze NOK 12.70 +0.07

Korona Daneze DKK 16.37 +0.03

SDR SDR 150.16 +0.17

Ari(OZ 1) XAU 156296.03 +1,940.59

Argjend(OZ 1) XAG 1781.10 +37.59

Juani Kinez (onshore) CNY 15.80 +0.01

Juani Kinez (offshore) CNH 15.80 +0.01

Lira Turke TRY 19.30 +0.25

/a.m/noa.al/

Loading...
Loading...