Transmetuar më 25-07-2019, 18:25

Partizani është skuadra e vetme shqiptare e mbetur në Kupat e Europës.

Të kuqtë nën drejtimin trajnerit italian, Franco Lerda, pas eliminimit nga Champions, humbën 1-0 ndeshjen e parë, pas përballjes në raundin e dytë kualifikues të Europa League, me ekipin moldav Sheriff Tiraspol.

Përballë skuadrës moldave, trajneri i Partizanit, Franko Lerda ka surprizuar me formacionin e hedhur në fushë.

Ra në sy ulja në stol e një titullari të padiskutueshëm si, Jasir Asani.

Sakaq, një fanellë titullari i është rezervuar mesfushorit Broja, ndërsa Trashi e nisi ndeshjen nga pankina. Për skuadrën e Sherif Tiraspolit zbirit nga minuta e parë edhe ish-sulmuesi i Skënderbeut, Liridon Latifi.

Ndeshja po luhet në “Selaman Stërmasi”, ndërsa ajo e kthimit të do të zhvillohet një javë më vonë në Moldavi. Partizani ka shanse të pakta kualifikimi, për realizimin e ëndrrës së madhe të kualifikimit, pasi e humbi pjesën e parë me rezultatin 1-0.

Partizani u përpoq të ndryshonte rezultatin në pjesën e dytë. Trajneri italian aktivizoi edhe Asanin, por rezultati mbeti i pandryshuar.

Vendimtar rezultoi minuta e 23-të, kur Sherif shënoi me Tambe. Kendish mori  topin më gjysmëfushën e vet dhe me lehtësi arriti deri pranë zonës së Partizanit ku goditi, Hoxha edhe pse grushtoi, Tambe është i vëmendshëm dhe devijon topin në rrjetë. Goli i tij mbeti në fuqi deri në fund.