Qëndroi 35 vite në burg për një vrasje që nuk e kishte kryer, do përfitojë 3 milionë dollarë
Transmetuar më 29-08-2019, 19:01

Nuk janë të pakta rastet kur persona të akuzuar për vepra penale të vuajnë dënime të gjata dhe më pas të fitojnë pafajësinë.

Një gjë e tillë ka ndodhur me një grua në Nevada të Shteteve të Bashkuara, e cila kaloi 35 vite në burg për një vrasje që nuk e kishte kryer.

Ajo fitoi pafajësinë dhe do të dëmshpërblehet me një shumë prej 3 milionë dollarësh.

Cathy Woods, 68-vjeçe, do të vazhdojë të kërkojë dëme shtesë nga qyteti i Reno dhe ish-detektivët që ajo akuzon se e kishin detyruar të bënte një rrëfim të fabrikuar prej saj, ndërsa ajo ishte paciente në një spital mendor në Luiziana më 1979, sipas avokatit të saj, Elizabeth Wang.

Woods u la i lirë nga burgu në vitin 2015 kur provat e reja lidhnin vrasjen e vitit 1976 të një studenti të kolegjit Reno me një të burgosur të Oregonit, Rodney Halbower, i cili që nga ajo kohë është dënuar për dy vrasje të zonës së San Franciskos që ndodhën gjatë tësë njëjtës periudhë. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...