Euro 2020/ Çfarë pritet nga ndeshja Francë-Shqipëri? (formacionet e mundshme)
Transmetuar më 05-09-2019, 23:00

Kampionët botërorë të Francës presin të Shtunën Shqipërinë në "Stade de France", duke e ditur se gjithçka tjetër përveç fitores mund të dorëzonte ambiciet e tyre në krye të Grupit H, të kualifikueseve "Euro 2020".

"Les Bleus" aktualisht udhëheqin grupin falë diferencës së golave, por janë një nga tre skuadrat e tjera me nëntë pikë, pas katër ndeshjeve të para.

Të shtunën nga tre të parat e Grupit H, përfshirë edhe Turqinë e Islandën, Franca ka provën më të ashpër në letër.

Shqipëria tashmë ka fituar dy herë në fushatën kualifikuese dhe e konsideron veten akoma në rrugë për një paraqitje të dytë radhazi në finalet e Kampionatin Evropian, pas suksesit në Francë 2016.

Vetëm tre pikë i ndajnë Shqiponjat nga kryesuesit e Francës, ndërsa Islanda pret Moldavinë, dhe Turqia me gjasa do të përmirësojë golavarazhin me Andorrën.

Nuk ka dyshim se skuadra e Didier Deschamps do të jetë favoritja e ndeshjes me Shqipërinë, megjithëse, pasi kishte fituar pesë nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat, Franca humbi vetëm dy herë në 22 takimet e fundit – duke përfshirë edhe garat e famshme për lavdinë e arritur, gjatë Kupës së Botës.

Një nga humbjet e saj erdhi në qershor – një shifrave tronditëse 2-0 në Turqi – por ata u zmbrapsën menjëherë nga një fitore 4-0 ndaj Andorrës.

Les Bleus tani ka shënuar saktësisht katër gola në secilën prej tre fitoreve të tyre, në kualifikimet e deritanishme, dhe ndoshta ata synojnë të shënojnë sa më shumë edhe ndaj Shqipërisë.

Janë gjashtë vjet e gjysmë që kur Franca humbi për herë të fundit një ndeshje kualifikuese në shtëpi, megjithëse duhet të jetë e kujdesshme edhe për rekordet e Shqipërisë – humbja e qershorit ndaj Islandës ishte e para e tyre në gjashtë ndeshjet kualifikuesi të Kampionatit Evropian – një pistë e cila përfshiu fitoren ndaj Portugalisë. Njihet edhe përballja e kaluar e fundit kualifikuese e tyre kundër Francës në 2011.

Të dy palët u takuan gjithashtu në Euro në 2016, kur Franca fitoi 2-0, megjithëse rezultati nuk ishte i drejtë, sepse golat u shënuan në minutat e 90 dhe 95.

Franca është goditur nga një numër mungesash dhe tërheqjeve të profilit të lartë, duke e lënë Deschamps me një skuadër ende të paqartë,   për të zgjedhur.

Mesfushori i Manchester United, Paul Pogba u detyrua të tërhiqet dhe të zëvendësohet nga Matteo Guendouzi.

Kylian Mbappe mungon gjithashtu për shkak dëmtimi. Edhe Aymeric Laporte u detyrua të tërhiqet pasi pësoi një dëmtim të rëndë në gju.

Lojtarë të tjerë që nuk përfshihen Ferland Mendy, Presnel Kimpembe, Anthony Martial, Ousmane Dembele, Dimitri Payet dhe Alexandre Lacazette – përbëjnë një listë përjashtimesh që çdo trajner në futbollin botëror do të kishte zili.

Olivier Giroud duket se është i vendosur të udhëheqë garën me Antoine Griezmann të Barcelonës pas tij.

Ylli i Shqipërisë është mbrojtësi i krahut Elseid Hysaj – i cili luan me Napolin dhe ishte i lidhur me një lëvizje të madhe në Premier League gjatë verës, apo edhe në La Liga.

Formacioni fillestar i mundshëm i Francës:

Lloris; Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez; Matuidi, Sissoko; Ikone, Griezmann, Coman; Giroud

Formacioni fillestar i mundshëm i Shqipërisë:

Strakosha; Veseli, Ismajli, Mavraj; Hysaj, Abrashi, Xhaka, Memushaj, Lenjani; Uzuni, Balaj

/a.m/NOA.al

Loading...
Loading...