Krijesa e rrallë që ndryshon formë, studiuesit mbeten me gojë hapur
Transmetuar më 08-09-2019, 09:58

Gjatë një ekspedite të Baker Island në Pacific Remote Islands Marine National Monument të oqeanit Paqësor në bordin e ‘Nautilus’, anije e organizatës jofitimprurëse ‘Ocean Exploration Trust’, e themeluar nga oqeanografi Robert Ballard, personi që zbuloi Titanic, u zbulua në 709 metra thellësi një krijesë të rrallë.

Bëhet fjalë për një krijesë të rrallë e cila ndryshon formë vazhdimisht dhe që i ka lënë shkencëtarët pa fjalë.

E ngjashme me një meduzë mes llojit Scifozoi dhe scifomeduse, e karakterizuar nga një trup shumë i botë, krijesa nuk pa tentakula.

Kjo krijesë arrin të lëviz e gjitha duke ndryshuar formë dhe papritmas mund të kthehet në një kurth për gjallesat e tjera.

Në videon më poshtë mund të shihni pamje prej saj. /a.y/noa.al

Loading...
Loading...