Euro 2020/ Kombëtarja “ringjallet” me Islandën, Franca dhe Turqia marrin ‘komandën’
Transmetuar më 10-09-2019, 22:53

Kombëtarja e Shqipërisë e mbylli në avantazh 1-0 pjesën e parë të ndeshjes ndaj Islandës.

Kuqezinjtë zhvilluan një pjesë të parë të mirë, duke mos e lejuar kundërshtarin të krijojë asnjë rast të rrezikshëm.

Dermaku gjeti golin e parë pas një kërcimi të bukur me kokë.

Por edhe pse u ndëshkuan në fillim të pjesës së dytë, Kuqezinjtë zhvilluan një nga takimet më të mira në këto kualifikuese.

Kapiteni Elseid Hysaj dhe Odise Roshi kaluan dy herë të tjerë në epërsi Shqipërinë, teksa Islanda e barazoi po dy herë rezultatin. Ishte Sokol Cikalleshi, ai  që vulosi fitoren 4-2 në favor të Shqipërisë 2 minuta para se të mbyllej ndeshja .

Përmes disa zbritjeve të rrezikshme nga ana e saj, Shqipëria e gjeti golin me Kastiot Dermakun, në 32′.

Pas një krosimi në zonë të Memushaj, Dermaku kërceu dhe me kokë dhe e çoi topin në rrjetë.

Nëse kuqezinjtë mbajnë këtë avantazh, deri në fund të ndeshjes, do të ngiten në kuotën e 9 pikëve, duke pasur shpresa të arrijnë Islandën në fund të kualifikuesve.

Franca po fiton me Andorrën 1-0 dhe Turqia me të njëjtin rezultat ndaj Moldavisë.  Coman shënoi për Gjelat në 18′, ndërsa Griezman humbi një 11 metërsh.

Në pjesën e dytë Lenglet dhe Yeder në fund të ndeshjes shënojnë dy golat e fitores 3-0 për Francën.

Golin për Turqinë e shënoi Tosun në 37′.

Në 57′ Deniz Turuc shënoi golin e dytë dhe në  79′ i njëjti lojatr realizoi edhe golin e tretë.  Në 88′ Yusuf Yazici vulos fitoren e thellë për turqit.

Të dyja këto ekipe shkojnë në kuotën e 15 pikëve dhe shihen favorite për të prerë biletat e kualifikimit.

Klasifikimi          N             G+/-     P                           

Turqia                   6              12          15

Franca                   6              15          15

Islanda                  6              1             12

Shqipëria             6              1             9

Moldavia             6              -15         3

Andorra               6              -14         0

/a.m/NOA.al

Loading...
Loading...