Gjykata lë në burg gjyqtarin e arrestuar në Prishtinë, Sali Berisha
Transmetuar më 20-09-2019, 22:38

Nën presionin ndërkombëtar, që e ka vënë kusht kryesor pastrimin e drejtësisë nga të inkriminuarit, të paaftët apo të kurruptuarit, ashtu si në Shqipëri, edhe Kosova po zhvillon betejën e saj kundër këtij fenomeni.

Në Prishtinë goditur një rast korrupsioni, duke u vënë në pranga një gjyqtar.

Gjykata Themelore e Prishtinës caktoi masën e paraburgimit prej një muaji për gjyqtarin të Gjykatës Themelore të Pejës, Sali Berisha.

Gjyqtari mban emrin dhe mbiemrin e ish-kryeministrit Sali Berisha.

"Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special vendosi lidhur me kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit S.B. për shkak se ekziston dyshimi i bazuar se i njëjti ka kryer veprën penale Shpërdorim detyre", thuhej në deklaratën për shtyp.

Ai do të qëndrojë 1 muaj në burg.

Gjyqtari dyshohet se kishte shfrytëzuar detyrën duke pranuar ryshfet. /a.m/NOA.al

Loading...
Loading...