Senati Amerikan voton ratifikimin e protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO
Transmetuar më 22-10-2019, 20:47

Senati amerikan ka miratuar Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO.

Pro votuan 91 senatorë, dhe vetëm dy të tjerë ishin kundër.

Miratimi i këtij Protokolli është votuar me procedurë të përshpejtuar.

Kanë mbetur edhe katër shtete të tjera për të miratuar Protokolli.

Maqedonia e Veriut pritet të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s, mundësi që u hap pas marrëveshjes së saj me Greqinë për emrin, pas një “konflikti” 27 vjeçar. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...