Lëkura juaj e duarve dhe këmbëve është e thatë? Ja zgjidhja ideale
Transmetuar më 30-10-2019, 08:20

Lëkura kryen një sërë funksionesh të dizajnuara për të mbrojtur trupin nga efektet negative të faktorëve të jashtëm, dëmtimit mekanik.

Lëkura e thatë e duarve jo vetëm që duket e padukshme dhe çon në plakjen e parakohshme, mund të bëhet shkak e sëmundjeve, depërtimi i infeksioneve në trup; lëkura shumë e thatë bëhet e ndjeshme dhe nuk përballon ndikimet e jashtme.

Ajri i ftohtë gjatë kësaj periudhe ndikon shumë në tharjen e lëkurës së duarve dhe të këmbëve. Po ky trajtim natyror që vjen nga kuzhina do t’ju ndihmojë shumë për zbutjen dhe rikthimin e lagështirës.

Një alternativë e lirë dhe shumë efektive për të zbutur lëkurën e thatë të duarve dhe këmbëve është trajtimit i tyre me kos. Kushti i vetëm në këtë rast është kosi me yndyrë.

Acidet laktike që përmban kosi janë si një lloj eksfolianti natyror për të hequr lëkurën e vdekur, ndërsa yndyra i rikthen lëkurës lagështirën dhe e bën atë më të butë.

Për një rezultat më të mirë, përziej edhe një lugë çaji mjaltë në një filxhan kafe kos, para se ta përhapësh masën në lëkurë (ky është një trajtim super hidratant). Mbaje maskën për 10 minuta dhe pastaj shpëlaje./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...