Probleme me tiroidet? Zbulojeni përmes një testi të thjeshtë me termometër
Transmetuar më 02-11-2019, 15:32

Tiroidja është një gjëndër, e vendosur në qafë, e cila ka për detyrë të rregullojë prodhimin e hormoneve tiroide, përgjegjëse për kontrollin e ritmit të shumë aktiviteteve të kryera nga trupi ynë. Problemet kryesore të tiroides janë: hipertiroidizmi dhe hipotiroidizmi.

Me hipertiroidizëm ka një rritje të aktivitetit të tiroides që rezulton në simptoma të tilla si: pagjumësi, nervozizëm dhe humbje peshe.

Hipotiroidizmi, nga ana tjetër, ndodh kur kemi funksion të dobët të tiroides dhe simptomat më të zakonshme janë: lëkura e thatë, kapsllëku, depresioni, shtimi i peshës, humbja e flokëve.

Dr Jacob Teitelbaum rekomandon kryerjen e një testi të thjeshtë në shtëpi për të parë nëse keni probleme me tiroide. Kjo për shkak se temperatura e trupit tonë mund të jetë tregues i faktorëve. Ja se si të testoni tiroidet me termometrin:

1.Shkundni termometrin dhe sigurohuni që të mos tregojë një temperaturë mbi 35 gradë Celsius.

2 .Shkoni për të fjetur dhe lini termometrin në tryezën pranë shtratit.

3.Të nesërmen, sapo të zgjoheni, vendosni termometrin nën sqetull.

4.Lëreni atje për 10 minuta dhe më pas hiqeni.

5.Nëse temperatura e trupit tuaj është midis 36.5 gradë Celsius dhe 36.8 gradë Celsius, tiroide juaj po funksionon si duhet.

6 .Nëse temperatura e trupit tuaj është mbi 36.5 Celsius, mund të vuani nga hipotiroidizmi.

7.Nëse temperatura e trupit tuaj është mbi 36.5 gradë Celsius dhe nuk keni infeksione, mund të vuani nga hipertiroidizmi./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...