Propolisi, vetitë e dobishme dhe përdorimet e antibiotikut natyral
Transmetuar më 05-11-2019, 12:06

Propolisi është një produkt i bletëve, një substancë rrëshirore që mbulon kosheret duke i mbrojtur ato nga agjentët e jashtëm: emri do të thotë, në fakt, "para qytetit", nga pro (para) dhe polis (qytet), pasi ka funksionin e mbrojtjes së “zgjua”.

Propolisi është një antibiotik antibakterial dhe natyral i dobishëm në rast të ftohjes, astmës, gripit dhe më shumë: është një nga ilaçet natyrore më të njohura dhe të përdorura. Por ne zbulojmë se cilat janë vetitë e propolisit, si ta përdorim atë për mirëqenien tonë dhe cilat janë kundërindikacionet.

Çfarë është propolisi dhe çfarë përmban ai

Propolisi, pra, është i përbërë nga sekrecione rrëshinore që bletët mbledhin nga pemët, dhe të cilat përzihen me pështymën dhe dyllin. Kjo substancë përdoret në kosheret e tyre si një antiseptik dhe si një mbrojtje për të mbrojtur zgjuan. Përdoret gjithashtu si një izolues termik dhe për të mbyllur çarje. Propolisi është i përbërë nga rrëshira dhe dylli, si dhe vajra esencial, polen, acide aromatike dhe lëndë minerale organike. Ai gjithashtu përmban flavonoide dhe polifenole, si dhe minerale të tilla si kalcium, hekur, bakër, mangan dhe vitamina të grupit B.

Karakteristikat përfituese të propolisit

Propolisi funksionon si një anti-inflamator i fuqishëm, falë përmbajtjes së acidit kafeik dhe flavonoideve, shumë i dobishëm në rast të astmës. Ndihmon në parandalimin e ftohjes, gripit dhe sëmundjeve sezonale dhe forcon sistemin imunitar. Gjithashtu ka veti antivirale, antifungale, shëruese: përdoret edhe në rast djegieje dhe puçrrash, sepse ndihmon në shërimin e tyre. Është gjithashtu një ilaç efektiv për gingivin ose dhimbjen e dhëmbëve. Mund të jetë gjithashtu e dobishme të merrni propolis për të lehtësuar simptomat e rinitit alergjik: kjo substancë do të funksiononte si një lloj vaksine natyrale.

Kundërindikacionet

Propolisi nuk ka kundërindikacione të veçanta, megjithëse është e mundur të gjesh reaksione alergjike në subjektet e predispozuara. Ndër efektet anësore, në rast të marrjes nga goja, ka simptoma gastrointestinale. Në subjektet e ndjeshme propoli mund të shkaktojë thatësi të mukozës, dhimbje, urth dhe diarre: simptoma që zhduken duke pezulluar marrjen. Mund të shkaktojë reaksione alergjike me ënjtje të buzëve, ekzemë rreth gojës, vështirësi në frymëmarrje. Në shtatëzani rekomandohet të përdorni produkte me bazë propolisi pa alkool, por, për sigurinë dhe për të shmangur çdo reaksion alergjik, do të ishte më mirë të mos e merrni atë ose të kërkoni këshillën e mjekut./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...