Shpëtoni përfundimisht nga celuliti me këto truke, mos nguroni t’i provoni
Transmetuar më 08-11-2019, 11:17

Shumica e grave kanë celulit ose strija dhe për t’i hequr ato luftojnë shumë, por shpesh dështojnë t’i heqin.

Shumë grave nuk u pëlqen të shëtisin me bikini në plazh për shkak të këtyre problemeve, sepse ai zakonisht prek kofshët, por mund të shfaqet edhe në vende të tjera. Shumë njerëz e lidhin celulitin me obezitetin, por ky është një supozim i gabuar.

Ne po ju tregojmë disa truke se si mund t’i hiqni dhe të shpëtoni prej tij.

Mundohuni të pastroni vendet e celulitit apo strijave me produkte që përmbajnë kafe. Marka australiane Frank Body ka një linjë të tërë të produkteve për kujdesin e lëkurës bazuar në kafe dhe shpjegon: "Ashtu si kafja të zgjon nga brenda, mund të të zgjojë edhe jashtë."

Ideja është që kur aplikoni kafe në lëkurën tuaj, rrjedhja e gjakut stimulohet. Kjo shkakton që problemet e lëkurës të zhduken. Kafeja gjithashtu ka të njëjtën vlerë të pH-it si lëkura juaj. Kjo do të thotë se nuk do të thahet ose nuk do të yndyros lëkurën tuaj.

Ju gjithashtu mund të bëni vetë përzierjen e kafesë, sheqerit dhe vajit të ullirit.

Mbani dietë

Përveç pastrimit të kafesë, ka edhe disa sugjerime diete që mund t’ju ndihmojnë. Produktet e mëposhtme ushqimore thuhet se ndihmojnë në uljen e celulitit:

Kos, qumësht dhe djathë, perime të papërpunuara, bathë, oriz, mish me pak yndyrë si mishi i pulës, peshku ose viçi, frut i freskët.

Ndihmoni rrjedhjen e gjakut

Një këshillë e fundit është të siguroheni që të stimuloni rrjedhën e gjakut. Ju mund ta bëni këtë përmes masazheve të rregullta dhe dusheve të nxehta e të ftohta. Ushtrimi ndihmon në forcimin e muskujve në zonat problematike me celulit.

Loading...
Loading...