Pasi të shihni këtë eksperiment, me siguri do hiqni dorë nga Cola
Transmetuar më 08-11-2019, 11:43

Shpesh na është thënë që Cola nuk është e mirë për ju. Shumë sheqer dhe aciditet i lartë mund të dëmtojnë trupin e njeriut. Por nëse jeni një tifoz i madh i pijes do të jetë akoma e vështirë t’ju bind. Sidoqoftë, ky eksperiment me Cola dhe qumësht mund të ndryshojë mendjen tuaj.

1.Për eksperimentin na duhen dy përbërës: Cola dhe qumësht

2.Më pas shtoni qumështin në shishen e Colës dhe lërini të veprojnë për rreth 6 orë.

3.Më pas hidhini një sy dhe kjo është ajo që ju do të gjeni pas kësaj kohe.

Shpjegimi është se Cola është aq acid sa që denatyron proteinat e qumështit, duke shkaktuar këtë reagim të çuditshëm. Nëse mendojmë se trupi ynë është i përbërë kryesisht nga proteina … Trupi ynë nuk do të shpërndahet si ky qumësht, por me sa duket nuk do të kalojë një proces shumë të këndshëm./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...