Plani i rimëkëmbjes pas tërmetit, tkurret rritja ekonomike e Shqipërisë për vitin 2020
Transmetuar më 03-12-2019, 18:21

Ndërtimi i shtëpive për njerëzit e zhvendosur nga tërmeti më i rëndë në Shqipëri, pas disa dekadash, nuk do të shtrydhë shpenzimet e shtetit për përparësi të tjera, tha Kryeministri të martën, pasi ushtria shpërtheu sot një ndërtesë të pasigurt gjashtëkatëshe të dëmtuar nga katastrofa.

Në total 51 njerëz u vranë në tërmetin e 26 nëntorit. Pasi gjeti strehimin për më shumë se 6.300 njerëz të pastrehë në hotele, palestra, tenda dhe qendra sociale, qeveria tani përballet me detyrën e vlerësimit të sigurisë së ndërtesave dhe rindërtimit të shtëpive.

Reuters i ka kushtuar një artikull situatës, me të cilën po përballet Shqipëria, në pëprjekje për rimëkëmbjen, pas tërmetit, me magnitudë 6.3 ballë.

Kryeministri Edi Rama tha se projekt-buxheti i vitit 2020 do të rishikohet për të shpërndarë fonde për ndërtimin e shtëpive të barabarta me 0.4% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB). Ky numër është i barabartë me 7 miliardë lekë (49.18 milion paund).

"Së pari, ne nuk do të prekim parametrat kryesorë të buxhetit, sepse sfida nuk është rindërtimi i atyre që janë bërë pa shtëpi nga tërmeti në dëm të grupeve të tjera të popullatës dhe ekonomisë," tha Rama, para një mbledhjeje të qeverisë.

Pa një shifër përfundimtare për kostot e rindërtimit, Rama tha se ai dëshiron jo vetëm të fusë të pastrehët në shtëpi, por edhe të nxisë punësimin, konsumin dhe rritjen ekonomike.

Ai shtoi megjithatë se për të kursyer para për rindërtimin, shteti nuk do të blinte makina të reja ose mobilje në vitin 2020, dhe përveç bujqësisë, asnjë projekt i ri nuk do të pranohej përtej atyre që ishin planifikuar tashmë.

"Rindërtimi do të jetë një mjet më shumë për të ndihmuar ekonominë të rritet, jo një që ta fillojë atë ekuilibrin dhe ta dëmtojë atë," tha ai.

Donacione janë derdhur nga shqiptarët në të gjithë botën. Rama ka pyetur një grup fondesh, përfshirë edhe një klerik musliman, i cili prej vitesh u jepte shtëpi të reja atyre që ishin në nevojë, për të grumbulluar donacione dhe monitoruar përdorimin e tyre.

Inxhinierë të huaj dhe shqiptarë skanuan qytetin e dytë më të madh në Shqipëri, atë të Durrësit, për të kontrolluar nëse ato duhej riparuar, apo ishin të pasigurta dhe duhej të rrëzoheshin.

Ndërtesa gjashtë katëshe e hedhur në erë nga ushtria në Durrës ishte midis gjashtë banesave të dëmtuara që u rrënuan të martën.

Një ish-piktor dhe kryetar i Bashkisë së Tiranës që u bë Kryeministër më 2013, duke prishur ndërtesa pa leje për rrugë të reja, Rama tha se preferon  që të ndërtohen lagje të reja në Durrës, kryeqytetin e Tiranës, si dhe dy qytetet e tjera të prekura nga tërmeti, Thumana dhe Laçi.

Projekt-buxheti i Shqipërisë për vitin 2020 parashikonte rritje ekonomike prej 4.1% vitin e ardhshëm dhe një deficit fiskal prej 1.6% të PBB-së, më i ngushti në dy dekada.

Vendi i Ballkanit ka ulur parashikimin e rritjes së tij ekonomike për këtë vit në 3.4% nga 4.3% që ishte një vit më parë, kryesisht për shkak të rënies së eksporteve të energjisë elektrike, për shkak të mungesës së shiut./NOA.al

Loading...
Loading...