Kometa e parë e Krishtlindjes, lidhjet astrale, qielli “super” i dhjetorit
Transmetuar më 04-12-2019, 12:10

Falë numrit më të madh të orëve të natës, muajt "e ftohtë" të vitit janë shumë të favorshëm për të shijuar shfaqjet astronomike, veçanërisht atë të Dhjetorit në të cilin ndodh solstici i dimrit.

Ngjarja më interesante në javët e ardhshme padyshim që do të jetë kalimi i "kometës së parë të Krishtëlindjes ndëryjor" 2I / Borisov, objekti i dytë që vjen nga hapësira e thellë që nuk është identifikuar kurrë në Sistemin Diellor; në dhjetë ditët e fundit të muajit, kur të arrijë distancën minimale nga Toka, kometa e huaj do të jetë e dukshme edhe me një teleskop të mirë amator.

Shfaqjet e tjera që nuk duhet të mungojnë përfshijnë Hënën e Ftohtë, majën maksimale të meteorit Geminid, katër lidhjet astrale të planifikuara dhe kthimin e yjësisë së mrekullueshme të Orionit në qiellin e mbrëmjes. Këtu është gjithçka që duhet të dini për të mos humbur asgjë.

Solstici dimëror

Solstici i dimrit, momenti që përcakton kalimin astronomik dhe zyrtar nga vjeshta në dimër, pritet në vitin 2019 për të dielën, 22 Dhjetor në orën 5:19 të mëngjesit. Do të jetë dita më e shkurtër e tërë vitit, kjo është ajo me numrin më të madh të orëve të natës, përkundër traditës popullore që tregon këtë në ditën e Shën Lucisë (13 Dhjetor).

Hëna e plotë e Ftohtë

Në orën 06:12 të enjten 12 dhjetor qielli do të pasurohet nga Hëna e Ftohtë spektakolare, e ashtuquajtur bazuar në kalendarin tradicional hënor. Emri lidhet padyshim me temperaturat e ulëta që karakterizojnë këtë muaj. Ne do të jemi në gjendje ta shohim atë midis perëndimit dhe veri-perëndimit shumë të ulët në horizont; perëndimi i tij i diellit në të vërtetë pritet rreth orës 7:30 të mëngjesit. Disku hënor në sytë tanë do të duket ende i plotë edhe mbrëmjen e ditës së kaluar dhe tërë natën, si dhe mbrëmjen e 12 dhjetorit, kur do të ngrihet përsëri në Lindje.

Lidhjet Astrale

Në dhjetor, priten katër konjukturime astrale, ose "takimi i ngushtë" (i dukshëm vetëm në qiell dhe i lidhur me perspektivën) të dy ose më shumë objekteve. Për të hapur vallen do të jetë Saturni "Zoti i unazave" dhe Venera "Planeti i dashurisë", i cili duket në qiellin jug-perëndimor rreth perëndimit të diellit të mërkurën 11 dhjetor, të vendosur në yjësinë e Shigjetarit. Të hënën në 23 do të fillojë një triptik me Hënën, e cila do të shoqërojë së pari Marsin, pastaj Saturnin dhe më në fund Venusin. E para nga tre lidhjet astrale do të ndodhë në agim, në qiellin juglindor, me gjysmëhënën e Hënës (Hëna e Re pritet në 06:13 në 26 dhjetor) në shoqërinë e Planetit të Kuq në zemër të yjësisë së Peshores. Të Premten në 27 Dhjetor, një drapër hëne praktikisht e padukshme – dhe Saturni në jug-perëndim; të dy objektet do të jenë mjaft të ulta në horizont dhe për këtë arsye janë të vështira për tu vëzhguar. Lidhja e katërt dhe e fundit astrale e muajit (dhe vitit) pritet të Dielën 29, kur në mbrëmje Hëna dhe Venusi do të jenë në zemrën e yjësisë së Bricjapit.

Meteorët e dhjetorit

Siç tregohet nga Unioni Italian i Astronomëve Amatorë (UAI), maja e Sigma Hydridi që pritet të Premten më 6 Dhjetor mund të japë një spektakël të bukur të shtigjeve të lehta në qiell, si dhe atë të Monocerontideve të pritura për të dielën 8 dhjetor. Megjithatë, këto janë rryma të vogla. Yjet më të pritshëm të xhirimit të muajit janë padyshim Binjakët, kulmi maksimal i të cilit pritet në natën midis 13 dhe 14; për fat të keq do të ndodhë menjëherë pas hënës së plotë, kështu që ngjarja do të shoqërohet fuqimisht nga shkëlqimi i diskut në rënie, pothuajse të plotë të hënës. Për më tepër, Hëna do të gjendet në zemrën e yjësisë së Binjakëve, rajoni i kasafortës qiellore nga e cila duket se rrezatojnë meteorët. Ndër rrymat e vogla të raportuara nga Emiratet e Bashkuara Arabe ka edhe Lincidae dhe Ursidi, të cilat mund të ofrojnë disa flakë të bukura në netët e 21 dhe 22 dhjetorit.

Kometat

Siç tregohet, spektakli më i pritur i astronomisë i muajit është pasimi i ngushtë i kometës së huaj 2I / Borisov, e zbuluar më 30 gusht të kaluar nga astronomi amator Jennady Borisov me një teleskop të ndërtuar me duart e veta. Objekti ndëryjor do të gjendet në perihelion (afërsia maksimale me Diellin) në 8 dhjetor, ndërsa ai do të prekë pjesën e sipërme (distancën minimale nga Toka) të dielën 22 dhjetor. Ndërsa ditët kalojnë, kometa do të jetë gjithnjë e më e dukshme në mes të natës, me kusht që të keni një teleskop me një pasqyrë mjaft të ndritshme (do të jetë e padukshme për syrin e zhveshur). Falë natyrës së jashtëzakonshme të ngjarjes, megjithatë, kometa do të jetë në shënjestër të vëzhguesve të shumtë të shpërndarë në të gjithë vendin; mund të ishte një mundësi e mirë për ta vizituar gjatë festave të Krishtlindjeve. Nuk është rastësi që 2I / Borisov tashmë është quajtur "kometa e parë e Krishtëlindjes ndëryjor". Objekti do të jetë i dukshëm afër yjësisë së Hidrës dhe Kraterit, në qiellin jugor. Një tjetër kometë që do të ofrojë një shfaqje do të jetë C / 2017 T2 PanSTARRS, e cila do të arrijë distancën minimale nga Toka më 29 dhjetor. Do të jetë e vëzhgueshme tërë natën në zemrën e yjësisë Giraffa, siç përcaktohet nga Emiratet e Bashkuara Arabe./b.l/noa.al