Disa sekrete japoneze kundër plakjes për t’u dukur të rinj edhe pas të 50-ave
Transmetuar më 28-12-2019, 11:12

Gratë japoneze duken të reja për pjesën më të madhe të jetës së tyre, dhe një pjesë e kësaj është gjenetika me fat. Por ato gjithashtu dinë dhe përdorin sekretet e lëkurës që nuk janë njohuri të zakonshme. Një nga elementët më të rëndësishëm të kujdesit të lëkurës për t’ju mbajtur të ri është dieta – ndërtoni më shumë kolagjen dhe alga deti për të parë një përmirësim të shpejtë.

Përqendrohuni në vetëm disa produkte që janë sa më të butë dhe të natyrshëm. Ndiqni regjimin japonez të kujdesit për lëkurën për t’u dukur sa më mirë!

Pini ujë me limon çdo ditë për 7 ditë

Uji me limon është provuar për gjithçka, nga humbja e peshës deri tek parandalimi i kancerit, dhe ndërsa sinqerisht mund të themi se asnjë pije e vetme nuk mund të shërojë çdo të sëmurë fizik, kjo pije është goxha e mirë për ju. Një nga gjërat më të mira në lidhje me pirjen e ujit me limon është se receta varet nga ju. Ju mund të përdorni sa më shumë ose pak limon siç dëshironi, dhe madje të përfshini përbërës shtesë si nenexhiku, mjalti ose frutat e tjera. Uji me limon gjithashtu mund të konsumohet i ngrohtë ose i ftohtë sipas preferencës.

Sidoqoftë, sipas ekspertëve ushqyes, mënyra ideale për të pirë ujë me limon në mënyrë që të përfitoni më shumë përfitime është e ngrohtë me të paktën ½ një limon me feta të përfshirë. Ju nuk keni nevojë të hani feta limoni, por lëvorja përmban polifenole të vlefshme, të cilat janë përbërës antioksidues që mund të ndihmojnë në humbjen e peshës. Shtimi i fetave të limonit në ujë të ngrohtë ndihmon në nxjerrjen e më shumë polifenoleve se sa uji i ftohtë.

Masazhe për fytyrën

Masazhet e rregullta janë të shkëlqyera për trupin pasi stimulojnë qarkullimin dhe ndihmojnë në lirimin e muskujve të ngushtë. Por ndërsa shumë prej nesh e dinë kur duhet të punojmë, kurrë nuk mund të na ndodhë që të masazhojmë fytyrat. Është çmenduri, veçanërisht sepse nuk duhet të shkosh as tek një profesionist për ta bërë atë. Në vend të kësaj, investoni në një masazhues të mirë fytyre me rollers që mund të blihen në një dyqan furnizimesh bukurie ose në internet. Zgjidhni atë që përshtatet mirë me konturet e fytyrës tuaj dhe përdorni atë çdo ditë ndërsa shikoni TV ose lexoni. Ndiheni mirë dhe nuk do të mërzitesh.

Përdorni pastruesit më të butë

Gratë në Japoni besojnë në produktet që janë sa më afër natyrës. Produkte me shumë kimikate janë të ashpër dhe të dëmshëm për lëkurën. Ne jemi të fiksuar pas heqjes së të gjitha gjurmëve të vajit, por lëkura ka nevojë për atë vaj që të mbetet e hidratuar. Në vend që të lani shumë herë në ditë me një pastrues të ashpër, zgjidhni një produkt me vetëm disa përbërës natyralë. Lani vetëm një herë në ditë, në kohën e gjumit. Nëse keni lëkurë me vaj që vërtet kërkon më shumë vëmendje, gjatë ditës mund të përdorni një pastrues të lagësht bimor për prekje.

Mos harroni kolagjenin

Kolagjeni është indi lidhës që mban lëkurën të fortë dhe të tendosur. Gratë japoneze përdorin shumë produkte të pasura me kolagjen, përfshirë krem dhe maska në regjimet e tyre të kujdesit për lëkurën. Kolagjeni është gjithashtu i përhapur në ushqime si spirulina (një lloj alge) që përbëjnë një pjesë të madhe të dietës japoneze. Shanset janë të larta që trupi juaj ka nevojë për më shumë kolagjen sesa ka aktualisht. Pirja e duhanit, ekspozimi në diell dhe dieta e dobët kontribuojnë në varfërimin e furnizimit me kolagjen, ashtu si edhe plakja e thjeshtë. Ndërsa plakemi, duhet të japim më shumë energji për të marrë sa duhet. Sigurohuni që produktet e kujdesit tuaj të lëkurës të përmbajnë disa dhe patjetër të shtoni më shumë në dietën tuaj./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...