Çfarë duhet të hani për të bërë dashuri më mirë? Lidhja midis dietës dhe intimitetit në çift
Transmetuar më 21-02-2020, 15:25

E dini se ekziston një lidhje e ngushtë midis dietës dhe intimitetit në çift? Burrat dhe gratë gjithmonë kanë qenë të interesuar të zbulojnë se çfarë të hanë për ta bërë dashurinë më mirë: thjesht mendoni se disa vjet më parë, në Britani, pati një rritje të papritur në shitjet e hudhrave.

Çfarë kishte ndodhur? Një shfaqje e njohur televizive pretendonte se hudhra e papërpunuar kishte efekte të rëndësishme në fuqinë erotike të mashkullit.

Kjo anekdotë konfirmon lidhjen shumë të ngushtë që ekziston midis ushqimit dhe seksualitetit, midis asaj që hamë dhe si bëjmë dashuri: le të zbulojmë së bashku se si të sillemi në tryezë për të shfrytëzuar sa më shumë lidhjen midis dietës dhe erosit.

Nëse pas një darke romantike keni ndërmend të vazhdoni mbrëmjen midis çarçafëve, duhet të keni kujdes që të kufizoni sasinë e ushqimit që do të hani gjatë darkës. Por nuk është vetëm sasia që ka rëndësi: cilësia është gjithashtu thelbësore!

Nëse nuk doni të rrezikoni të bini në gjumë sa më shpejt që të ktheheni në shtëpi, kushtojini vëmendje ushqimeve të yndyrshme dhe skuqura, shmangni ekzagjerimin me alkoolin, preferoni një darkë bazuar në peshk dhe perime.

Një menu që arrin të kombinojë ushqimin dhe dëshirën përfshin, për shembull: meze vegjetariane ose me ushqime deti, ose një supë me perime.

Shija pa dyshim që nuk duhet të lihet pas dore: lidhja midis ushqimit dhe dëshirës gjithashtu kërkon që të hahet diçka e shijshme të ngre nivelin e endorfinave dhe për këtë arsye të humorit të mirë, duke i bërë ata më të prirur për intimitet në çift.

Por, cilat janë, konkretisht, ushqimet që mund të ndikojnë në nivelin e dëshirës dhe të promovojnë intimitetin në çift? Ekzistojnë të ashtuquajturat "ushqime afrozodiake" që përmirësojnë qarkullimin e gjakut me efekte të dobishme në të gjithë organizmin.

Ushqimi i këtij lloji ju lejon të shfrytëzoni sa më shumë lidhjen midis dietës dhe intimitetit në çift: shkoni përpara për majdanozin, borzilokun, specin djegës dhe hudhrën për të rritur dëshirën duke filluar nga tryeza.

Ushqime të tjera që ndihmojnë dashurinë janë selinoja, prodhimet e detit, lulelakra, brokoli, molla, shega dhe kivi.

Nga ana tjetër, kini kujdes nga ushqimet për të shmangur: ëmbëlsira, veçanërisht me bazë çokollatë, kujdes me alkoolin, duke e kufizuar veten në maksimum dy gota verë. Vëmendje gjithashtu për disa perime, të tilla si tranguj, marule, kunguj dhe pjepër.

Dhe mos e teproni me çaj dhe kafe: ato janë pije tërheqëse dhe ekziston rreziku që ato të na bëjnë pak më shumë "nervozë"!/b.l/noa.al/