Irani vendi më i rrezikuar nga koronavirusi, aktualisht me numrin më të lartë të vdekjeve pas Kinës
Transmetuar më 25-02-2020, 23:04

Ministria e Shëndetësisë së Iranit konfirmoi të martën 15 vdekje nga koronavirusi i ri mes 95 rasteve në Iran. Ky është edhe numri më i lartë i vdekjeve jashtë çdo vendi tjetër nga Kina.

Rastet e virusit kanë tejkaluar 80,000 në të gjithë botën, me rreth 2.700 të vdekur deri tani, shumica dërrmuese në Kinë.

Mes akuzave që qarkullojnë nga brenda Iranit për një mbulim qeveritar, dyshohet gjerësisht se numri i rasteve dhe vdekjeve janë më të larta se sa është raportuar zyrtarisht.

Ministria e Shëndetësisë e Iranit konfirmoi të martën 15 vdekje nga koronavirusi.

Iran gjithashtu tha se ka 95 raste aktuale. Dhe zv.ministri i shëndetësisë i Iranit, Iraj Harirchi, pas testit, rezultoi pozitivisht për virusin.

Shumica e çështjeve të Iranit kanë qenë të lidhura me Qom, një destinacion kryesor fetar për pelegrinët shiitë 85 milje në jug të Teheranit, tha të martën zëdhënësi i ministrisë së Shëndetësisë iraniane për televizionin shtetëror. Një zyrtar nga Qom pretendoi të hënën se 50 njerëz kishin vdekur në qytet; Teherani shpejt e hodhi poshtë shifrën dhe mohoi të kishte ndodhur ndonjë gjë.

Përhapja e shpejtë e virusit në Iran sinjalizon një rrezik më të madh për rajonin e gjerë. Dhe lidhjet e Iranit me pjesën tjetër të Lindjes së Mesme përmes udhëtimit nga pelegrinët fetarë dhe punëtorët – e bëjnë atë veçanërisht të papërgatitur për të trajtuar shpërthimin intensiv, thonë ekspertët rajonalë.

"Irani është ndoshta shembulli i parë i një incidence të lartë të COVID-19 në një vend me infrastrukturë relativisht të dobët të shëndetit publik," i tha CNN Hasnain Malik, drejtor menaxhues me qendër në Dubai për strategjitë e kapitalit të tregjeve kufitare. Irani ka rreth 1.5 shtretër spitalor për 1000 persona, që është afro gjysma e nivelit të SH.B.A.

/NOA.al

Loading...