Çifti gjerman zbulohet me koronavirus, mori pjesë në festën e karnavaleve, vizituan edhe Holandën
Transmetuar më 26-02-2020, 22:30

Një çift gjerman që u zbulua se ishin me koronavirus, kishin marrë pjesë në festimet lokale të karnavaleve.

Por gjithashtu ata vizituan edhe Holandën në 10 ditë para se të diagnostikoheshin, thanë zyrtarët të mërkurën, duke alarmuar edhe vendin fqinj.

Autoritetet në shtetin gjerman perëndimor të North Rhine-Westphalia po gjurmojnë njerëz me të cilët çifti kanë qenë në kontakt në rrethin e shtëpisë së Heinsberg.

“Është një detyrë mjaft e ndërlikuar”, tha shefi i policisë së rrethit Stephan Pusch.

Burri, një sipërmarrës 47-vjeçar, tani është i sëmurë rëndë dhe merr frymarrje artificiale. Gruaja e tij, një mësuese kopshti, 46 vjeç, ka pneumoni dhe ethe, por çështja e saj nuk është aq serioze sa burri i saj, tha mjeku Dieter Haeussinger në një konferencë për shtypnë Duesseldorf të Mërkurën.

Gjermania ka 19 raste të konfirmuara të koronavirusit.

Pas ngjarjes edhe Holanda është e alarmuar./NOA.al

Loading...