Koronavirusi, mbyllen dyqanet kineze afër Palermos: frikë nga infektimi
Transmetuar më 27-02-2020, 00:02

Kinezët po mbyllin dyqanet e tyre në Palermo. Tregtarët kinezë po i mbyllin dyqanet nga frika e infeksionit të koronavirusit, për shkak edhe të dyndjes së turistëve.

Kjo vjen pasi në Palermo u zbuluan tre persona pozitivë me virusin. Të paktën deri të hënën e ardhshme, shumë dyqane në zonat përmes Maqueda, Lincoln dhe Ballarò, por edhe dyqane në qendër afër portit të Palermos, kanë vendosur të mbyllen, raportojnë mediat italiane.

"Mbyllur për pushime", shfaqet njjoftimi në shumë grila të dyqaneve, në të tjerat janë vendosur numra celularë.

Dyqanet kineze nuk mbyllen normalisht as në gusht. Komuniteti kinez i Palermos kishte menaxhuar izolimin vullnetar të disa bashkëqytetarëve, që ishin kthyer nga Kina dhe ishin vendosur në karantinë. "Dje – thotë një tregtar kinez – shitësit me shumicë të tregtisë kineze në Palermo u takuan në një restorant për një aperitiv".

"Atje ata vunë re një grup turistësh nga Bergamo. Gjatë bisedave, turistët saktësuan se ata nuk kishin mbërritur me të njëjtin grup që është aktualisht në karantinë në Palermo, duke zbuluar rrugën e tyre turistike nëpër qendrën historike." /NOA.al

Loading...